Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muzdaki rekolte kaybı sigorta poliçesine alınacak

28 Eylül 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

28eylul3Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, muz üretiminde fidanların don olayından etkilenmesi nedeniyle rekolte kaybı yaşandığını belirterek, fidan zararlarının da tarım sigortası poliçesine eklenmesi için çalışma yaptıklarını bildirdi.

Gümüş yaptığı açıklamada, Tarsim Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Erol Yalçınkaya, Adana Tarsim Bölge Müdürü İrfan Alkaş, Antalya Tarsim Bölge Müdürü Mustafa Değer, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve Anamur İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu ile birlikte sahada çalışma yaptıklarını söyledi.

TARSİM yetkililerine, açık alanda muz üretiminin don kapsamında olduğunu ancak bir yıl sonra ürün verecek fidelerin dondan etkilendiği için verimin yüzde 50 kayba uğradığını anlattıklarını ifade eden Gümüş, “2016’daki don olayları nedeniyle seralarda yüzde 30 açık alanda ise yüzde 50’lere varan ürün kaybı yaşanacağını, bu nedenle muz fidelerinin de don kapsamına alınması gerektiğini kendilerine ilettik ve yerinde anlattık. İncelemelerimizin sonucunda önümüzdeki yıllarda fidelerin de poliçe kapsamına alınarak üreticilerimizin mağduriyetini giderme konusunda adım attık” dedi.

Yetkililere, seralarda yapılan üretimde ne meyvenin ne de fidenin don kapsamında olmadığını, açık alanlardeki gibi hem meyvenin hem de fidenin don kapsamına girmesinin bir zaruret olduğunu yetkililere aktardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tarsim yetkililerine serada üretim yapan üreticilerimizin don olayına karşı her türlü önlemi aldığını ama don olayının yaşanmaya başladığı zamanlarda ise mutlaka elektrik kesintisi yaşadıklarını anlattık. Kapalı alanda üretim yapan üreticilerimizin elektrik kesintisi nedeniyle meydana gelen zararlarının da Tarsim tarafından elektrik dağıtım şirketine rücu edilmesini istedik.”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..