Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muzdaki rekolte kaybı sigorta poliçesine alınacak

28 Eylül 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

28eylul3Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, muz üretiminde fidanların don olayından etkilenmesi nedeniyle rekolte kaybı yaşandığını belirterek, fidan zararlarının da tarım sigortası poliçesine eklenmesi için çalışma yaptıklarını bildirdi.

Gümüş yaptığı açıklamada, Tarsim Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Erol Yalçınkaya, Adana Tarsim Bölge Müdürü İrfan Alkaş, Antalya Tarsim Bölge Müdürü Mustafa Değer, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve Anamur İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu ile birlikte sahada çalışma yaptıklarını söyledi.

TARSİM yetkililerine, açık alanda muz üretiminin don kapsamında olduğunu ancak bir yıl sonra ürün verecek fidelerin dondan etkilendiği için verimin yüzde 50 kayba uğradığını anlattıklarını ifade eden Gümüş, “2016’daki don olayları nedeniyle seralarda yüzde 30 açık alanda ise yüzde 50’lere varan ürün kaybı yaşanacağını, bu nedenle muz fidelerinin de don kapsamına alınması gerektiğini kendilerine ilettik ve yerinde anlattık. İncelemelerimizin sonucunda önümüzdeki yıllarda fidelerin de poliçe kapsamına alınarak üreticilerimizin mağduriyetini giderme konusunda adım attık” dedi.

Yetkililere, seralarda yapılan üretimde ne meyvenin ne de fidenin don kapsamında olmadığını, açık alanlardeki gibi hem meyvenin hem de fidenin don kapsamına girmesinin bir zaruret olduğunu yetkililere aktardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tarsim yetkililerine serada üretim yapan üreticilerimizin don olayına karşı her türlü önlemi aldığını ama don olayının yaşanmaya başladığı zamanlarda ise mutlaka elektrik kesintisi yaşadıklarını anlattık. Kapalı alanda üretim yapan üreticilerimizin elektrik kesintisi nedeniyle meydana gelen zararlarının da Tarsim tarafından elektrik dağıtım şirketine rücu edilmesini istedik.”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: Yasaklar yalnızca muhalefete geçerli olursa hiçbir önemi kalmaz.
  • Karagoz Anamur: Olmuyor böyle,Bizi neden beklemiyorsunuz kardesim
  • Vatandaş: Sayın Mustafa Kızıl ve çalışma arkadaşı Bayram Şahin ile ilgili şu...
  • Şeref Koz: Türkiye’nin CHP’ye CHP’ninde elini taşın altına...
  • Vatandaş: Sayın Kuyucuoğlu vermiş olduğun kanun teklifinde içerik olarak...
  • cuma dönmez: ben yırmı yıldır alanya gaziantep arası gider gelirim.çok geişim...
  • Erdal dag: Aaaahhhh anacigim ahhh…Allah rahmet eylesin
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Bu...
  • Şeref Koz: Türker Alkan Anamur’da yetiştirdiği en önemli aydınlardan...
  • Karagoz Anamur: Muhtar’da istifa etmis,VatanSağolsun