Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Atıcı: ‘Cemaatler kayıt altına alınsın’

04 Ağustos 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

4-agustos-2016018CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bir kararname ile en kısa zamanda bütün tarikat ve cemaatlerin kayıt altına alınması ve eğitim kurumları ile yurtlarının devlete devredilmesi gerektiğini söyledi.

Atıcı, düzenlediği basın toplantısında AK Parti milletvekili Yalçın Akdoğan’ın ‘“Bu noktada diğer cemaatlerin müsterih olmasında fayda var. Bugüne kadar AK Parti bütün kesimlerin özgür bir ortamda güçlenmesi için elinden geleni yaptı, onlar bu sürecin muhatabı değildir. Buradaki bu hukuki sürecin muhatabı bu örgüt ve yandaşlarıdır’ sözlerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu açıklama yaşanan sürecin temelinde yatan “cemaatlerin devlet içinde yapılanması” konusunun görmezden gelindiğini itiraf etmiştir. Nitekim içişleri bakanlığında kısa süre önce atamalarda cemaat savaşları basına yansımıştır. Cemaatin yerine başka cemaatler yerleşmeden devlet bilimsel kurallara, liyakate ve adalete bağlı kalarak boşalan yerleri doldurmalıdır. Liyakat liderin takdirini kazanmak değildir. Liyakat, cemaatten olmak, alnı secdeye varmak hiç değildir. Bu güne kadar liyakat yerine dini cemaatler referans alındığı için bu kanlı karanlık günlere geldiğimizi unutmamalıyız. İktidarın Allah ile aldatmanın aracı olmaması için acil önlemlerle tüm cemaat ve tarikatların kayıt altına alınması zorunludur. 40 yıldır devlet içinde dini özellikleri nedeniyle her yaptığına göz yumulan cemaatin sonuçta devleti istediği görüldüğüne göre diğer cemaatlerin buraya gelmeyeceklerinin garantisi yoktur. Aldatılmayı anlamak için 40 yıl beklemeyelim. “

En kısa zamanda bir kararname ile bütün tarikat ve cemaatlerin kayıt altına alınması gerektiğini ifade eden Atıcı, “Gelir kaynakları harcamaları ve üyelerinin şeffaflığı sağlanmalıdır. Fethullah cemaatine yapıldığı gibi diğer cemaatlerin de eğitim kurumları ve yurtları devlete devredilmelidir. Eğitim öğretim cemaat, tarikatların elinden alınmalıdır. Devlet kurumları dışında 18 yaş altı yurtlar kapatılmalıdır” diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: Yöremiz, ülkemiz ve geleceğimiz için önemli bir gündemdi....
  • Şeref Koz: Onur Özel Apartmanı sakinlerini duyarlılıkları dan dolayı...
  • Gürdal Sümer: Ulusal bayramlarımız sadece resmi protokolun kontrolünde ve...
  • Şeref Koz: Buradan geçerken hep strese kalıyorum. Bu kadar uzun süre kalması...
  • abdulllah aydın: Sağlam bir ATATÜRK cü olduğuna ,nandığım Sayın Başkan:...
  • abdulllah aydın: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Diyorki:”Cahal et...
  • abdulllah aydın: Yeni seçilen başkan ve üyelere başarılar dilerim.İhrac...
  • Gökçin Yalçın: Başarılar diliyorum.
  • hüseyin kocoglu: meraba arkadaslar kuzu göbegi alıyoruz ve toplatıyoruz...
  • Şeref Koz: Yaşlıya, hastaya, düşküne sağlıklı bakabilmek için oğlu, kızı...