GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Çakacak: “Kamu kurumlarındaki örgüt yandaşlarının temizlenmesi gerekiyor”

23 Temmuz 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Vali Çakacak, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Kamu kurum, kuruluş ve daire amirleri ile Valilik binasında bir toplantı gerçekleştirdi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişiminin, TSK’nın şerefli personeli, Emniyet Teşkilatının kahraman polisleri ve aziz Türk milletinin, hep birlikte bu kanunsuzluğa karşı gelmesiyle püskürtüldüğünü belirterek, “Bu yüce milleti kimse hafife almasın” dedi.

Vali Çakacak, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Kamu kurum, kuruluş ve daire amirleri ile Valilik binasında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin bilgi veren Çakacak, geçen Cuma akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde yuvalanan bir takım çete mensubu darbeci tarafından, Türkiye’nin anayasal düzenini değiştirmek, devleti, hükümeti ve demokrasiyi ortadan kaldırmak adına darbe girişiminin, kanunsuz emri dinlemeyen TSK’nın şerefli personeli, Emniyet Teşkilatının kahraman polisleri ve aziz Türk milletinin, hep birlikte bu kanunsuzluğa karşı gelmesiyle püskürtüldüğünü söyledi. Türkiye’nin daha önce darbeler ve darbe girişimleri konusunda çeşitli badireler atlattığına işaret eden Çakacak, “Ancak, bu darbe girişiminde maalesef şimdiye kadar hiç görmediklerimizi gördük. Devleti, milleti ve milletin iradesini korumak isteyen masum insanlarımıza, acımasızca ve insanlık dışı bir şekilde hunharca ateş edildi, insanlarımız şehit edildi ve yaralandı. Bu tamamen Türk Devletine, hükümetine ve demokrasiye yapılmış bir kalkışma idi. Eğer başarılı olsalardı ülkemizin durumunu tahayyül etmek bile mümkün olamazdı ama çok şükür ki, başarılı olamadılar” diye konuştu.

Darbe girişimi karşısında vatandaşların bir sel gibi sokaklara akarak, milletin iradesinin üzerine hiçbir gücün çıkamayacağını bir kez daha kanıtladıklarını ve milli iradeye sahip çıktıklarını belirten Çakacak, “Böyle yüce bir millete, bu milletin parası ve vatandaşların vergileriyle alınmış uçaklardan, helikopterlerden, silahlardan kurşun sıkıldı. Bu davranışı hiçbir şekilde insanlığa sığdıramazsınız. Ama çok şükür ki, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bu kanunsuz emri dinlemeyen şerefli subaylarımız, emniyet teşkilatında kahraman polislerimiz ve yüce milletimizin mangal yürekli evlatları var. İnsanlar o günden bu yana sabahlara kadar meydanlarda devletine, hükümetine, milletine, demokrasisine ve kısacası milletin iradesine sahip çıkıyor. Bu yüce milleti kimse hafife almasın” ifadelerini kullandı.

“Güvenlik birimlerimiz kanunsuz emri dinlemedi”

Darbe girişiminde bulunanların Türk Adaleti önünde hesap vereceklerini vurgulayan Çakacak, kalkışma akşamında Mersin’de yaşananlara ilişkin de bilgi verdi. Kendini Sıkıyönetim Bölge Komutanı olarak ilan eden bir kişi tarafından Mersin’de, kendisi ve kaymakamların gözaltına alınması için bir takım talimatlar verildiğini anlatan Çakacak, şöyle devem etti: “O kişiyi komutan olarak adlandırmak istemiyorum, çünkü komutanlık şerefli ve yüce bir makamdır. Başından beri olaya hakim olduğumuz için güvenlik birimlerimiz bu kanunsuz emri dinlemedi ve ‘Sayın Valim emrinizdeyiz’ beyanında bulundu. İlk andan itibaren benim koordinemde Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik teşkilatlarımız, Cumhuriyet Başsavcımız ve Adalet Komisyonu Başkanımız ile sürekli iletişim halinde bulunarak, güvenlik güçlerimizle birlikte yapılması gerekenler yapıldı. Cumhuriyet Başsavcımız tarafından, ilgili kişiler hakkında ‘Anayasal düzeni bozmak ve darbeye teşebbüs’ suçlamalarıyla gözaltı kararı alınarak, kimsenin burnu dahi kanamadan o kişiler adalete teslim edildi. Bu darbe girişiminde bulunanlar Yüce Türk Adaleti önünde hesap verecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir, hukuk kuralları çerçevesinde gereken her şey yapılacaktır.”

“Kamu kurumlarındaki örgüt yandaşlarının temizlenmesi gerekiyor”

Daire amirlerinden, kendi kurumlarındaki Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleri ve yandaşlarına ilişkin çalışma yapmalarını isteyen Çakacak, şunları söyledi: “Darbe girişimine kalkışanlar kadar fiiliyatta görev almayan, kamu kurum ve kuruluşlarımızda çalışan örgüt müzahiri ve yandaşı olan birçok insan var. Bunların da bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bu noktada tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kendi iç muhasebesini yapacak, kurumlarda bulunan örgüt yandaşı personel hakkında gerekli idari ve adli soruşturmalar yapılacaktır. Vatandaşlarımız sivil toplum kuruluşları ile birlikte meydanlarda demokrasi nöbeti tutmaya devam etmektedir. Tabii ki bizler de gündüz işimizi yapacak, sorumluluklarımızı yerine getirecek, akşam da meydanlarda bulunacağız. Biz kamu görevlileri bu makamlarda bu yüce millete hizmet etmek için bulunuyoruz. Bu nedenle kamu görevlileri olarak, hizmetlerin en iyisini hak eden bu millete en iyi hizmeti vermenin çabası içerisinde olacak, en üst düzeyde hizmet vereceğiz. Tüm daire amiri arkadaşlarımdan işlerine dört elle sarılmalarını, vatandaşa en üst düzeyde en iyi hizmet verilmesini sağlamalarını, bir yandan da güvenlik güçlerimizden gelen her türlü yardım talebinin anında ve hassasiyetle karşılanmasını istiyorum.”

“Bizim evlatlarımız birbirine silah sıkmaz, kurşun atmaz”

Vatan hainliğinin suçların en büyüğü olduğunun altını çizen Çakacak, “Bizim devlet geleneğimizde, millet kültürümüzde, örfümüzde birbirine silah sıkmak, kurşun atmak yoktur. Bu nedenle bizim evlatlarımız birbirine silah sıkmaz, kurşun atmaz. Bu insanlık dışı davranışı sergileyenleri insan olarak bile nitelendiremeyiz. Bizim insanımızdan kimseye zarar gelmez. Fakat bu kandırılmış, satılmış vatan hainleri bu milletin evlatlarına kurşun sıktı. Ama bu vatan hainlerine karşı hemen karşılığını veren bu yüce milletle hepimiz gurur duyuyoruz. Bu milletin birbirine olan bağlılığı ve yakınlığı çok iyi bilinmesine rağmen eskiden beri aramıza nifak tohumları ekilmeye çalışılmıştır. Bu milletin arasına tefrika girmeden, bu milleti birbirine düşürmeden dünyada hiçbir güç bu milletin boynunu aşağı eğemez. Bunu bildikleri için milletimizi her fırsatta bölmek istediler. Ama yüce milletimiz hiçbir zaman bunlara kanmamış, vakur duruşu ve sağduyusu ile bu birlik ve beraberliği bozmak isteyenlere asla izin vermemiştir. Bunun en yakın örneğini de bu darbe girişiminde net olarak gördük. Bu millet, birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlere, tanklara, savaş uçaklarına, helikopterlere karşı, 79 milyon kişi bir ve bütün olarak ‘dur’ dedi” şeklinde konuştu.

haberl0063

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar