Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Mersin’de tartışma yaratan proje

01 Nisan 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

67674d33r75lpf007Mersin’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük tarafından başlatılan ve ilkokul öğrencilerinin haftada bir günü camide geçirmesini içeren “Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında” isimli proje tepkiye neden oldu.

Yenişehir ve Toroslar ilçelerindeki bazı okullarda uygulanmaya başlanan projeye CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz tepki gösterirken, Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, projenin bazı kesimleri rahatsız ettiğini belirtti.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde “Bir Cami imamı hangi eğitim seviyesi ile ilkokul öğrencilerimize ders verebilir ve bu duruma İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl aracılık eder, anlamak mümkün değildir. Okullarımızda zaten Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri zorunlu olarak okutulmaktadır. Bu konuda eğitim almış öğretmenler tarafından verilen eğitimler yeterli değil midir ki, böyle bir uygulamaya gidilmiştir” dedi.

Eğitimde bütün dinlere ortak yaklaşılması gerektiği halde bu yaklaşımın öğrenciler, aileler ve öğretmenler arasında bir huzursuzluk ve ayrımcılık yaşanmasına neden olacağını savunan Kuyucuoğlu, “Sonucu fişlemeye kadar gidebilecek olan bu proje hiçbir yönüyle kabul edilemeyeceği gibi tehlikeli sonuçları da olabilecektir. Ayrıca yapılan protokolün uygulama alanının seçildiği bölgelere ve okullara bakıldığında, toplumu tahrik etmek ve huzursuzluk yaratmak için bir ortam oluşturulmaya çalışıldığı gibi bir sonuç çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kuyucuoğlu, Avcı’ya şu soruları yöneltti:

“1- Böyle bir protokol yapılması ve uygulamaya konulması için Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bakanlığınızdan izin almış mıdır? 2- Bakanlığınızdan izin alınmadan yapılan bir uygulama ise bu konuda ne gibi bir işlem yapmayı düşünüyorsunuz? Bakanlığınızdan izinli ise, bir eğitim bakanı olarak bu konuyu nasıl açıklarsınız? 3-Bu uygulamanın aileler, öğrenciler ve öğretmenler arasında bir ayrımcılığa yol açacağını ve bu yolla fişlemeler yapılabileceğini düşünüyor musunuz? 4-Milli Eğitim bakanlığının hazırladığı müfredat, öğrencilerimize din, ibadet, ahlak, farklılıklar, hoşgörü, vatanseverlik öğretmek konusunda yeterli değil midir ki, müdürlük böyle bir uygulamaya gitmiştir? 5- Yine okullarımızda bu dersleri veren öğretmenlerimiz, imamlardan daha mı yetersizdir?  6- Laik ve bilimsel olması gereken eğitim sistemimizde bu ve benzeri uygulamalarla tekçi ve mezhepçi,  bilimsellikten uzak bir eğitim anlayışının dayatılmaya çalışıldığını düşünüyor musunuz? 7- Yeterli bilimsel ve pedagojik eğitimden geçmemiş imamların ilkokul öğrencilerimize vereceği derslerin yararlı olacağına inanıyor musunuz? 8- Bu proje hazırlanırken uzmanların ve ailelerin,  görüşlerine başvurulmuş mudur? 9- Uygulamanın belli ilçelerde ve belli okullarda yoğunlaştığı görülmektedir. Seçilen bölge ve okullara bakıldığında, böyle bir uygulamanın sakıncalı ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecektir. İstenmeyen bazı durumların yaşanabilme olasılığı olduğu düşünüldüğünde, bu uygulama bilinçli olarak toplumu birbirine düşürme politikası mıdır?”

EĞİTİM SEN VE ALEVİLERDEN TEPKİ

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu da iktidarın “Dindar ve ümmetçi nesiller yetiştireceğiz” hedefine bağlı olarak, eğitim politikalarını düzenlendiğini öne sürerek, “Özellikle öğrenci velilerine büyük görev düşmektedir. Veliler ilkokul çağındaki çocukların camileri gezdirme adında yapılan ziyaretlere onay vermemelidirler. Örgütlü hareket ederek gerek hukuksal olarak, gerek de verecekleri itiraz dilekçeleriyle tepkilerini ortaya koymalıdır” dedi.

Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz ise tüm okul idareleriyle görüşeceklerini ve böyle bir uygulamadan Alevi çocukların muaf tutulmasını isteyeceklerini vurguladı. Mersin’de 400 binin üzerinde Alevi aile olduğunu hatırlatan Kılavuz, Sünnileştirme politikasına karşı çıkacaklarını söyledi.

GÖRGÜLÜ: “BAZI KESİMLERİ RAHATSIZ ETTİ”

Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, merkez ilçelerdeki Osmangazi İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Bahriye İlkokulu, İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu, Osmaniye İlkokulu ve Çavuşlu İlkokulu’nda uygulamaya konan projenin 3 ay süreceğini belirterek, “Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın camiye gitmelerinden  ve din görevlilerimizin sohbetlerini dinlemelerinden neden rahatsız olduklarını anlayamıyoruz. Okula da bizim cami de bizim” dedi.

Hıristiyan çocuklarının zaman zaman camileri ziyaret ettiğini ifade eden Görgülü, “Hıristiyan ülkelerdeki gayri müslimler bundan rahatsız olmazlarken, büyük bölümü Müslüman olan bir ülkede çocukların camiye gitmesinden rahatsız olanları anlamakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

Görgülü, Sünnileştirme iddiasının iftira olduğunu ve asimile etme çabasının olamayacağını da ifade ederek, “Diyanet-Sen Mersin Şubesi olarak projenin son derece faydalı ve gerekli olduğuna inanıyoruz Camia olarak sonuna kadar destek olacağız ve camilerimize gelen yavrularımız hangi inanç, mezhep, meşrebe ait olursa olsun sevgi ve muhabbetle kucaklayıp ikramlarla uğurlayacağız” dedi.

ANAMUR’DA DA UYGULANCAK MI

Akdeniz Postası muhabirinin konuyla ilgi sorusunu yanıtlayan Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, kendilerine bu konuda ulaşmış bir yazı ya da talimat bulunmadığını söyledi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar