Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Çevrecilerden termik santral protestosu

02 Şubat 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

odnhaac55rneeaat32f2001Mersin Çevre ve Doğa Derneği?nin (MERÇED) Silifke ve Taşucu temsilcilikleri, yaptıkları ortak açıklama ile Akdere?de kurulması planlanan termik santral ve ikinci çimento fabrikasının yüzbinlerce insanın sağlığını tehdit edeceğini belirterek, bu yatırımlara izin verilmemesi çağrısında bulundular.

Dernek temsilcileri, tarım ve turizm merkezi olan bölgede, Akdere Termik santrali ve 2. Akdere Çimento fabrikası yapımının planlandığını belirterek, şunları kaydettiler:

?Termik Santraller ve Çimento Fabrikaları kirli teknolojilerdir. Hava Kirliliği, Su Kirliliği, Toprak Kirliliği, Gıda Kirliliği yaratmanın yanında,  çevre ve insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturan yatırımlar olup,Canlıların yaşamı üzerinde çok olumsuz etkiler yapmaktadır.

Kömür, Termik santrallerde ve Çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılmaktadır. Kömür iklim değişikliğine ve asit yağmurlarına neden olan en tehlikeli yakıttır. Kömürün yanması sonucu açığa çıkan atık zehirlidir.Kömür tatlı su kaynaklarını azaltır. Termik Santraller elektrik üretiminde verimsizdir ve çok fazla toplumsal maliyeti vardır. Termik Santrallerin yaydığı zehirli gazlar, küçük partiküller ve radyasyon insan ve çevre sağlığı açısından  çok ciddi tehlikeler yaratacaktır. Akderede kurulması planlanan Termik santral ve 2.Çimento Fabrikası yerleşim birimlerine yakınlığı ile yüzbinlerce insanı etkisi altına alacağı açıktır.

AKDERE TERMİK SANTRALİ ve ÇİMENTO FABRİKASI KURULUNCA

Akciğer hastalıklarında patlama yaşanacaktır. Kanser vakaları katlanacaktır. Hava; zehirli gazlarla kirlenecek, asit yağmurları toprağı suyu kirletecek, ormanlar ve doğal bitki örtüsü yok olacaktır. Toprak çoraklaşacaktır. Denizimiz kirlenecek ve sahillerimizde Turizm bitecektir. Başta çilek ve narenciye olmak üzere tarım bütünüyle bitecektir. Yeraltı ve yerüstü sularımız kirlenecek, kullanılamaz ve içilemez hale gelecektir. Su altı yaşamı ve balıkçılık bitecektir. Yayılacak radyasyon bölgemizi radyasyonlu hale dönüştürecektir. Yeşilovacık ve Akdere, kömür tozu deposu haline dönüşecektir. Bölgemizde yoğun göç ve işsizlik artacaktır. Denizi, yeşili ve havasıyla doğa tamamen kirleneceğinden Silifke’de, Aydıncık’ta ve Gülnar’da yaşam zamanla tümüyle yok olacaktır. Ayrıca Akdere Termik Santralinin ve Akdere Çimento Fabrikasının planlanan yerlerinin yakınlığı nedeniyle, Uluslarası Sözleşmelerle korunan Göksu Deltası’na ve 1. Derecede Arkeolojik Sit bölgesi olan HİSARDAĞI-GEDİKDAĞI YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI’na çok zarar verecektir.

Bizler bölgemizde yapımı planlanan Akdere Termik Santraline ve Yeni 2.Akdere Çimento Fabrikasına karşıyız. Yetkililerden halkın karşı olduğu yatırımlara izin vermemelerini istiyoruz. Dernek olarak bunlara karşı mücadelemiz devam edecektir. Bu Tehlikeleri Önlemek, YAŞAM HAKIMIZI VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN için Herkesi Bizimle Birlikte Mücadele Etmeye Davet Ediyoruz.?

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Aziz Saydam: Hayırlı olsun, inşallah partimizi en iyi şekilde temsil edip...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın