Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur?da ?ölümsüzlük mantarı? bulundu

25 Ağustos 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

yfzczutiamrn017Dünyada ?Kırmızı Ölümsüzlük Mantarı? olarak bilinen ve bilimsel adı Ganodermalucidium olan mucizevi mantar, Anamur yaylalarında da bulundu

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Botanik Alanı Doktora Öğrencisi Ayşenur Şen, ”Anamur florası ve etnobotanik özellikleri” başlıklı tez çalışması kapsamında Toros Dağları’nda bitki çeşitliliği ve şifalı bitkiler üzerine yaptığı araştırma sırasında Abanoz Yaylası’nda Reishi (Ganodermalucidium) mantarı buldu.

?Kırmızı ölümsüzlük mantarı? olarak bilinen mantarın teşhisi için araştırma yapan Şen, Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Yakup Erdem?den yardım aldı. Erdem, mantarın Ganodermalucidium olduğunu doğruladı.

Daha önce Anamur ve çevresindeki bazı şifalı - tıbbi aromatik-endemik bitkiler üzerine çalışma yaparak Antalya Botanik Kongresi’nde tanıtımını yapan Doktora Öğrencisi Ayşenur Şen, bu çalışması ile de bölgenin bitki zenginliğini gözler önüne serdi.

Ganodermalucidium

Keşfedilmesi 4 bin yıl önceye dayanan Reishi mantarı, günümüzde alternatif tıpta, çay ve kahveye karıştırılarak kanser, akciğer rahatsızlıkları, diyabet, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılıyor. Bağışıklık sistemine olumlu etkisi ile ömrü uzattığına inanılıyor.

Doğada nadir olarak bulunan Reishi mantarı, Türkiye?de ve dünyanın bazı ülkelerinde endüstriyel olarak üretiliyor. Üretilen bu mantarlar çeşitli firmalar tarafından çay, kahve ve benzeri gıda ürünleri ile karıştırılarak yardımcı tıbbi ürün olarak piyasada satışa sunuluyor.yfzczutiamrn018yfzczutiamrn016yfzczutiamrn015yfzczutiamrn002yfzczutiamrn001

Yapılan Yorumlar:2 Adet

  1. Resül KARA Yorumu:

    Kardeşimiz-Bilim Kızımız Ayşenur Öğretmeni Kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.
    Bağımsız Eğitim-Sen İzmir İl Başkanlığı

  2. Murat Algan Yorumu:

    Kardeşimizin çalışmalarında başarılar dileriz.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar