Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Başkan Türe: ‘Türkiye?nin en temiz denizi Anamur?da’

16 Ağustos 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

smsmsfgimsmsern012Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Atıksu Arıtma Tesisi’nin işletmeye alınmasıyla Türkiye’nin en temiz denizine sahip olduklarını söyledi.

Türe, tesiste düzenlediği tanıtım gezisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 milyon lira maliyetle yaptırılan tesisin iki aydır hizmet verdiğini söyledi.

Yararlı bakteri üretilerek biyolojik arıtma yapılan tesiste günde ortalama 12 bin metreküp suyun arıtılarak denize deşarj edildiğini ifade eden Türe, “Doğaya zarar vermeden, koku saçmadan arıtma yapılıyor. Yeşil alanlar oluşturuldu. Artık Türkiye’nin en temiz denizi Anamur’da. Bunu Bakanlığın internet sayfasından da görebiliriz” dedi.

Yüklenici firma tarafından işletilen tesisin bir yıl dolduğunda MESKİ’ye geçeceğini belirten Türe, “Şu anda 7 kişinin görev aldığı tesis, 125 bin nüfusa yetecek şekilde hizmet veriyor. Ancak ileride köylerimizde eklendiğinde opsiyonlu olarak yapılacak eklerle 250 bin nüfusa yetecek şekle getirilebiliyor” diye konuştu.

İşletme Sorumlusu Çevre Yüksek Mühendisi Makbule Koç ve MESKİ Anamur Müdürü Nazım Toprak da arıtma aşamaları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı otomasyon sistemi hakkında teknik bilgilendirmede yaptı.smsmsfgimsmsern011smsmsfgimsmsern010smsmsfgimsmsern013smsmsfgimsmsern014

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar