Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kaşdişen’de Nevruz Kutlandı.

23 Mart 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Alevi Kültür Dernekleri Anamur Şubesi Kaşdişlen mahallesinde hazırladığı etkinlikle Nevruz’u kutladı.

Etkinliğe, Belediye Başkan yardımcıları Sezai Şimşek-Mahmut Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Alevi Kültür Dernekleri Silifke Şube Başkanı Celal Üçyıldız siyasi partilerin temsilcileri ve Kaşdişlen mahallesi ile çevre mahallerden vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda açış konuşmasını Alevi Kültür Dernekleri Anamur şube Başkanı Nurgül Er yaptı. Er, Alevilerin geleneksel iki bayramı olduğunu, bunların birinin bu gün kutlanan Sultan Nevruz diğerinin de 6 Mayısta kutlanacak Hıdırellez  olduğunu belirtti. Er, “Bu gün koşulların zorlaması yada özentilerimiz sonucu bazı değişimlere uğrasa da, özünde küskün- Dargın olanların dahi lokmalarını paylaştığı insanların birbirini kucakladığı bir bayramdır” dedi. Er, Alevi gençlere ve insanlığa da şöyle seslendi; “İnsanlığı barış içinde yaşatan bu güzelliklere hep birlikte sahip çıkalım. Alevileri  Sünnileştirme uğraşılarının hiç bir topluma faydası olmayacak, tersine bir kültür katliamı olacaktır. Tüm yetkili ve sorumlu insanlardan tek dileğimiz var. Alevi köylerine cami yapmak yerine, Cem evleri yapılsın. Var olan camiler Cem evlerine dönüşsün” dedi.  Camilerin Alevi kültüründe çok ağır  tahribata yol açtığını belirterek, ” Alevilerin özgür yetiştirdiği kız çocuğunun başını sarıp camiye gitmesi gibi, camiye giden insanlarımızın cemlerimizden, görgüden sorgudan kaçması gibi, ölülerimizin sazlı deyişli  elbisesi ile, rızalığı alınarak toprağa verilmesi yerine, Sünni geleneklere göre cenaze namazı ile toprağa verilmesi gibi” diye konuştu. Er, konuşmasını birlik, kardeşlik ve kültüre saygı mesajı vererek bitirdi.  ”Bu ülke hepimizin ülkesidir, hep birlikte kardeşçe yaşamak, renklerimize, inançlarımıza, kültürümüze saygı göstermekle olur. Kardeşçe dostça bir kez daha Sultan Nevruz bayramınız kutlu olsun…”.  Dede Selim Ergül’ün rahatsızlığı nedeniyle başka bir vatandaşın dua yaptırmasından sonra Nevruz Kömbesi dağıtıldı.  Kaşdişlen mahallesi semah ekibinin semah döndü. Şiirler okundu. Kutlama yöresel sanatçıların(İlker Toğrul, Ümit Halil Üçyıldız ve Gul Mutlu) bağlamaları eşliğinde türküler ve deyişler okumasıyla davam etti.

-Önceki yıllarda bazı okullar, Dernekler  ve kurumlar Nevruz etkinliği yapmasına rağmen bu yıl Anamur’da  Nevruz etkinliğinin yapıldığı tek yeri Kaşdişlen mahallesi oldu.

haber0131haber0141haber015haber016haber017haber018haber020haber021haber024haber0121haber0111haber0102haber0086haber0069haber00412haber00312haber00215haber00114haber0059haber0077haber0093haber022haber023

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Aziz Saydam: Hayırlı olsun, inşallah partimizi en iyi şekilde temsil edip...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın