Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

“Gezi” protestosu davasında karar Mayıs’a kaldı

08 Ocak 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

berkindava-002Anamur’da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve CHP üyesi 13 kişinin toplantı ve gösteri yürüyüşü yasasına aykırı hareket ettikleri iddialarıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı.

Sanıkların Anamur’daki avukatlarının yanı sıra Ankara Barosu’ndan avukatlar Cemalettin Gürler, Deniz Özbilgin, Serdar Toptan ve Ali Özdemir, CHP Anamur eski Belediye Başkan Aday Adayı Özgür Özuğur ile Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit de duruşmaya katıldı. CHP İlçe Başkanı Ayhan Güven ve yöneticiler de sanıklara destek verdi.

Asliye Ceza Mahkemesi?nde görülen davada bir sonraki duruşmanın 15 Mayıs’ta yapılmasına karar verildi.

AVUKAT GÜRLER: “SANIKLAR ASLINDA MAĞDUR”

Sanıkların avukatlığını üstlenen Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Gürler, yargılama sürecinin hukuka uygun ilerlediğini ve kararın çıkmak üzere olduğunu belirterek, “Aslında tüm yargılama makamları şu konuda yaklaşık olarak hemfikiriz; ‘Buradaki sanıklar, sonuna kadar haklı ve sonuna kadar yaptıkları şeyin kanuna, usule, hukuka uygun olduğunun bilincinde.’ Burada sanıkların sanık değil mağdur oldukları, aslında onların basın açıklamasını engelleyen kişi ve kurumların sanık olduğu hızla ortaya çıktı. Bu bizim için bir çözüm noktasıdır. Burada sayın hakim ve diğer yargılama makamları yeniden bir emsal karar oluşturup Türk hukukuna ve Anamur halkına hediye edeceklerdir” dedi.

MERSİN BAROSU BAŞKANI ALPAY ANTMEN:

“KOLLUK KUVVETLERİ ARTIK AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNİ ANLAMALI”

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen de Gezi olayları ilgili tüm davaları yakından takip ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“2911 sayılı yasa kapsamında bugün yargılanan arkadaşlarımızın işlediği herhangi bir suç yok. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve T.C. Anayasası’na göre, herkes önceden izin almaksızın şiddet içermeyen her türlü gösteri, protesto yürüyüşü yapabilir. Kolluk kuvvetlerinin artık şunu anlaması gerekiyor: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Türk iç hukukunun bir parçasıdır ve çelişkili noktalarda Anayasa’dan daha da üst hukuk normudur. Bugün burada yargılanan arkadaşlarımız aslında insan hakları, yaşam hakkı ve savunma hakkı, ifade özgürlükleri kısıtlanan mağdurlardır. Arkadaşlarımız aslında sanık değil, insan hakları kısıtlanan suçun mağdurudurlar. ”

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ AYTUĞ ATICI:

“BEN HUKUKÇU DEĞİLİM AMA BU DAVA DA HUKUKİ BİR DAVA DEĞİL”

CHP Mersin Milletvekili Aytuğu Atıcı da bir hukukçu olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Zaten bu dava da hukuki bir dava değil. Bu dava siyasi bir davadır. Ben de böyle tırnak içinde suçu işleyen onurlu, düzeyli, yurtsever, insansever Anamluluların milletvekili olduğum için ne kadar gurur duysam azdır. Bu davanın siyasi bir dava olduğunu ve insanları sindirmek için yapıldığını çok net bir şekilde gördük. Bunlar ne yapmışlar? Berkin Elvan ölümsüzdür diyorlar, bunu ben de diyorum, tüm Türkiye söylüyor, bütün dünya söylüyor. Bu insanların elinde silah mı varmış, taş mı varmış, ne yapmışlar? Bu arkadaşlarımızın karga tulumba gözaltına alınıp, tutuklanıp yargılanmalarının bir tek anlamı vardır; “Kimse konuşmasın hatta mümkünse kimse düşünmesin, illa ki düşünecekse benim gibi düşünsün’ mantığıdır. Biz bu mantığı reddediyoruz ve arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu net bir şekilde ifade ediyoruz.”

CHP MERSİN İL BAŞKANI ÖZYİĞİT:

“GENÇLERİMİZ CHP ÇATISI ALTINDA HAKLARINI ARAMAYA DEVAM EDECEK”

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit ise yargılanan gençlerle gurur duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız Berkin Elvan’ın katledilmesi ve katilinin ortaya çıkmaması nedeniyle duydukları insani sorumluluk gereği sokağa çıkarak ellerinde bayrak ve ekmekle bir yürüyüş yaptılar. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden aldıkları hakla, T.C. Anayasası’ndan aldıkları hakla, bu hakkı kullanmak istedikleri bir ortamda maalesef karga tulumba karakola götürülmüşler, o da yetmiyormuş gibi burada yargılanmaya devam edilmekteler. Bu dava hiç olmaması gereken bir dava.  Bu gençlerimiz CHP çatısı altında haklarını aramaya devam edeceklerdir.”

DAVA SÜRECİ

TGB ve CHP üyeleri, 12 Mart 2014′te Anamur merkezdeki eski Cumhuriyet meydanında toplanarak Gezi olaylarında yaralandıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden bir basın açıklaması yaptı. Ardından yürüyüşe geçen gruptan 13 kişi gözaltına alınarak emniyetteki sorgularının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Daha sonra iddianame hazırlayan Savcılık, 13 kişi hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşü yasasına aykırı hareket ve hükümet aleyhine slogan attıkları iddiasıyla bir buçuk yıl ile 3 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. Davanın 23 Eylül 2014′te görülen ilk duruşmasında kimlik ve adres tespiti yapılarak sanıklara savunmalarını hazırlamaları için süre verildi.berkindava-001berkindava-003berkindava-004berkindava-005

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. Şeref Koz Yorumu:

  Destek için taa Ankara’lardan, Mersin’lerden, dışarıdan avukatların ve diğer duyarlı insanların kar kış demeden onca yolu tepmiş gelmiş olması ve de Anamurlu avukatların ve duyarlı insanların desteği çok anlamlıydı. Mağdur durumunda olanve bu ülkenin iyiliği için herkese başarılar dilerim.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..