Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Turizm’in sorunları masaya yatırıldı

31 Mayıs 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

“Anamur’un tanıtımı, turizm yönünden gelişimi ve sorunlarının çözümü” konulu toplantı  Anemonia otelde yapıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Türe başkanlığında ilgili kurumlar ile turizm işletmecilerinin katıldığı toplantıda,turizm işletmecileri sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur’un turizm de hak ettiği yerde olmadığını belirterek, Turizm işletmecilerin iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı. Türe, “turizm de tanıtımdan önce hazırlık yapmalıyız. Devlet, özel sektör ve yerel yönetimler profesyonelce iş birliği içinde çalışmalıyız. Bu zorunlu.”diye konuştu. Anamur’un 30-40 yıldır devlet tarafından ihmal edildiğini söyleyen Türe, “Yolar, Mamure kalesi, Anamurium Antik kenti, Liman, Mağaralar, Yaylalar, Devlet Hastanesi vs. bunların hepsine Devlet eli uzanmalı. İş birliği yaparak 30-40 yıldır  ihmal edilmiş Anamur’a devlet yatırımlarını getirebiliriz. İş adamlarının önlerini açmalıyız. Anamur’un problemi çok parası yok ” dedi.

PROJE GRUPLARIYLA GÖRÜŞÜYORUZ

Proje ekipleri çağırıp görüşmeler yaptığını belirten Türe, Sahil projesine ve Dragon projesine destek olunmasını istedi. 7 adet yeni müdürlük kurulduğunu belirten Türe, “Festival planlıyoruz. Anamur’un geneline  yayılacak tarım fuarı yapacağız” dedi.

Anamur Meslek Yüksek Okulu (AMYO) Müdürü ve kent konseyi başkanı YAR. DOÇ DR. Akif Altınbıçak, Anamur’un gelişmeye muhtaç bir yer olduğunu belirterek,” Anamur’un turizm potansiyeli var. Sorunlarımız da var. Talep edilen bir öğrenci grubumuz var. Koordinasyon sorunu var. Anamur gelişmeye muhtaç bir yer. Tarımı ve turizmi birlikte geliştirmeliyiz” dedi.

Anamur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fuat Uğur yaptığı konuşmada derneğin faaliyetlerini anlattı. Turizm işletmecilerinin derneğin toplantı çağrılarına katılmamalarına tepki gösterdi.

Sezgin Otel işletmecisi Kemal Özateş yaptığı konuşmada, Turizm derneğinin hazırladığı tanıtım broşürünün her yıl aynı olmasını eleştirdi. Özateş, her gece saat 12.00 de polisin lokantayı kapatmamız için kapıya dayanması, evlerin pansiyon olarak kiralanmasının kendilerini sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Grand Meltem otel işletmecisi Taner Gençer yaptığı konuşmada, Asayişin yetersiz olduğunu, olaylar çıkmasından müşterilerinin oteli terk ettiklerini dile getirdi.

Muz-bir Başkanı  Mehmet  Güzel, Nükleer tehlikeye dikkat çekti. Güzel “Nükleer santral yapılırsa ne turizm ne de tarım yapabiliriz” dedi.  Turizm işletmelerinden de gelem müşterilere mutlaka Anamur muzu ikram edilmesi gerektiğini de belirtti.

Turizm rehberi Burhan Sağır, konuşmasına bu tür toplantılara Anamur’da yaşayan Alman vatandaşlarında katılmasını, sorunların onun gözünden nasıl görüldüğünün de dinlenmesinde fayda olacağını belirterek  sözlerine başladı. Sağır, ” Anamur’da bir turistik alış veriş merkezinin olmamasın ve nitelikli tesis ve eğlence yerinin olmamasını en büyük eksiklik olarak görüyorum. Turizme hitabeden kesimi eğitip turizme hazırlamalıyız. Turisti yolunacak kaz gibi görmemek gerekiyor” dedi.

Ünlüselek otel Uzay Ünlüselek, Profesyonel turizm şirketleriyle çalışmalıyız. EMİTT fuarına mutlaka katılmalıyız. Azı tepenin Babadağ dan ne eksiği var?

Altınbıçak, Birlikte kısa, orta ve uzun vadeli projeler hazırlamalıyız. Fuarlara birlikte katılmalıyız.

Toplantı boyunca notlar alan Belediye Başkanı Mehmet Türe, sorunları not aldığını belirtti. Bu konularla ilgili incelemeler yapacağını sorunların çözümüyle ilgili kurumlarla görüşmeler yapacağını belirtti.

haberolopkli0011haberolopkli0021haberolopkli0031haberolopkli0041haberolopkli0051haberolopkli0061haberolopkli0071

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin