GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

TKDK’dan proje çağrısı

22 Nisan 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

tkdklogoTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörü Zafer Demir, 2014 yılının ilk çağrısında kabul edilen 50 projeye destek vereceklerini bildirdi.

Demir, TKDK’nın Mersin’de Nisan 2012?de faaliyete başladığını ve 3 kez teklif çağrısı yaptığını belirterek, ?46 proje sahibi ile sözleşme imzaladık. Bu projelerin toplam tutarın 47 milyon 315 bin TL. Kullandırılacak hibe tutarı ise 24 milyon 151 bin TL?dir? dedi.

2014 yılının ilk çağrısı olan 12. çağrı döneminde Mersin’de 50 proje başvurusunun kabul edildiğini kaydeden Demir, “Bu projelerin toplam yatırım bütçesi 58 milyon 934 bin 294 TL olup, hibe tutarı ise 34 milyon 253 bin 150 TL’dir. Çoğunluğunu tavuk yetiştiriciliği, süt ve et besiciliği, meyve sebze işleme ve paketleme tesislerinin oluşturduğu projelerin arasında zeytinyağı işletmeleri, su ürünleri işleme tesisleri, mermer işleme tesisi, arıcılık, süs bitkileri, kırsal turizm projeleri yer alıyor” diye konuştu.

Girişimcilerin yapacakları yatırımlarda inşaat işleri, makine ekipman alımları, proje danışmanlık hizmetleri, mimari ve mühendislik çizimleri ve tabela harcamalarında yatırımların türüne göre yüzde 50 ile yüzde 65 oranında hibe verdiklerini ifade edene Demir, bu yatırımların KDV?den muaf olduğunu kaydetti.

Demir, Mersin’de süt ve et üretimi, mandıra yapımı, süt toplama merkezi, kırmızı ve kanatlı et işleme, meyve sebze işleme ve soğuk hava deposu, su ürünleri işleme, arıcılık, süs bitkileri, çiçekçilik, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, cezerye, zeytin ve zeytinyağı, şalgam suyu, kerebiç, pekmez, el sanatları, otel, restoran, halı saha, kültür balıkçılığı alanlarında yatırım yapmak isteyen herkesi yüzde 50-65 destek oranında hibelerden faydalandırmak için TKDK ile irtibata geçmeye çağırdı.

Mersin ilinin bu desteklere büyük ihtiyacı olduğunu vurgulayan Demir, ?Bu bölgede yaşayan Yörüklerin dediği gibi ‘çıkla’ yani net para veriyoruz. Yerel ürünler desteğimiz var ki bu kapsamda da tantuniden, cezeryeye kadar destek verebiliyoruz. Bu konuda da başvuru bekliyoruz. Ayrıca el sanatlarını destekliyor yine yöreye katkı amaçlı yol üstündeki restoranları da destekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..