GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

TARSİM destekleri açıklandı

13 Şubat 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

dmlmnyl013Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler ve riskler ile devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları açıklandı.

Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararına göre, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınan ürünler ve riskler şöyle:

?Bitkisel ürünlerde; dolu ana riski ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde; ayrıca açık alanda yetiştirilen meyveler için bu risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere, don riski. Seralar için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını ek riskleri paket halinde. Süt ve erkek besi sığırları ile mandalar için ölüm riski. Koyun ve keçiler ile koç ve tekeler için ölüm riski. Bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış, kapalı kümeslerde yetiştirilen kümes hayvanlarında ölüm riski. Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için ölüm riski. Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olan aktif (arılı) ve plakalı kovanlar için; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, nakliye, sel ve su baskını riskleri.?

Devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak üreticilerin, Tarım Bakanlığı?nın çiftçi kayıtlarına kayıtlı olmaları gerekirken, sigorta yaptıranlara tüm risklerde prim desteği yüzde 50 oranında uygulanacak. Ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklerime dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında ek prim desteği sağlanacak.

Sera, su ürünleri, arıcılık (arı kovanı) ve hayvan hayat sigortalarında diğer branşlardan farklı olarak kayıt ile birlikte risk inceleme sonucunun olumlu olması halinde sigorta poliçesi düzenlenecek. Bu işlem yapılırken kriterler önceden belirlenecek ve tüm bölgeler için standart olarak uygulanacak. Risk inceleme sonucuna göre eksikliklerin tamamlanması talep edilecek ve devamında poliçe düzenlenecek.

Tarım sigortası yaptırmayan üreticiler yardım ve borç erteleme imkanlarından yararlanamayacak. Konu ile ilgili daha geniş bilgi için Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine başvurulabilecek.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin