GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Revize edilen HKS yılbaşında uygulamaya konulacak

13 Aralık 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

blqwyxaf007Sebze ve meyve ticaretinde hal komplekslerinde kayıt dışılığı önlemek ve kaliteyi arttırmak amacıyla 2012′de hayata geçirilen Hal Kayıt Sistemi, revize edilmiş şekliyle ocak ayında uygulamaya konulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Dursun Coşkunçelebi, yeni düzenlemeyle ceza kesmek yerine sektöre standart, şeffaflık ve düzen getirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Sistemin devreye girdiği 2012 yılından bu yana marketten üreticiye, lokantadan sanayici ve tüccara tüm sektör paydaşlarından 14 milyona ulaşan kayıt aldık. Sistemle kimin neyi, ne kadar üretip, kime, nasıl sattığını göreceğiz. Bu bilgileri tüm paydaşlara da açarak, yönlerini buna göre çizmelerini sağlayacağız. Özellikle en önemli sorun olan fiyat dengesizliğini de bu sistem sayesinde önlemiş olacağız” diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2012 verileri baz alındığında ülkede 46,5 milyon ton meyve ve sebze üretimi olduğunu hatırlatan Coşkunçelebi, şunları kaydetti:

“Biz haldeki fiyatları ele aldığımızda üretim verileriyle bu sektörde 75 milyar liralık işlem hacmine ulaşıyoruz. Halde işlem görmesi gereken rakamın yüzde 70′lik kısmının kayıt dışı olduğunu, bunun da ekonomik değerinin yaklaşık 30 milyar liraya tekabül ettiğini görüyoruz. Gerek ürünlerin taşındığı kapların standart olmaması gerekse ürünlerin depolandığı alanların müsait olmaması gibi pek çok nedenle üretilen sebze ve meyvenin yaklaşık dörtte biri heba oluyor. Bunun da ekonomik değerine baktığımız zaman yaklaşık 18 milyar lira önümüze çıkıyor. Genele baktığımızda yaklaşık 50 milyarlık liralık bir rakamdan bahsediyoruz. Bunu ekonomiye kazandırmak, bu kanunun temel amaçlarından biri. Biz kanunu yaparken çalışma aşamasında bunları gördüğümüzde gerçekten hayret içerisinde kalmıştık.”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin