GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Emniyet, telefon dolandırıcılığına karşı uyardı

05 Ekim 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

telAnamur İlçe Emniyet Müdürlüğü, telefonda dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olunması uyarısı yaparak, Hakim, Savcı, Polis, Jandarma ve diğer kamu görevlilerinin vatandaştan para veya kontör istemediğini bildirdi.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, iletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde klasik suç türlerinden olan dolandırıcılığın gelişen teknolojiyle birlikte çağa ayak uydurarak değişim gösterdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

?Son yıllarda dolandırıcılık suçları cep telefonu kullanıcılarına büyük mağduriyetler yaşatmıştır. Cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı  arayarak, kendilerini polis veya savcı gibi herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtıp, vatandaşlarımızdan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para veya kontör talep etmektedir. Kişiler yaşadıkları korku ile telefonda görüştüğü kişinin maalesef tüm istediklerini yaparak ciddi zararlara uğramaktadır.

Bir başka dolandırıcılık yöntemi ise son zamanlarda artış gösteren, çeşitli firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ve aradıkları kişiye ödül kazandığı şeklinde bilgi vererek yapılmaktadır.?

Konu ile ilgili zaman zaman cep telefonlarına Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uyarı mesajı gönderildiği hatırlatılan açıklamada, şu uyarılar yapıldı:

?Adli mercilerimiz (Hakim veya Cumhuriyet Savcısı) ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis ve Jandarma) hiçbir şekilde vatandaştan para veya kontör talep etmezler.

Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan “hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler.

Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi veya kolluk kuvvetlerini tanıtıcı ses, diyalog veya telesekreter vb. sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.?

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..