GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Köylülere yeni konut projesi başladı

27 Haziran 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

tkpa34tratk012Evleri Alaköprü Barajı?nın altında kalacak köylülere yeni konut yapımı projesi başladı.

KKTC Su Temin Projesi kapsamında bitme aşamasına gelen Alaköprü Barajı?nda önümüzdeki aylarda su tutma işlemine geçilecek olması nedeniyle evleri kamulaştırılan köylülere yeni ev yapımı için çalışmalara başlandı.

Hafriyat firması, Güney köyü ile Akine köyünü ayıran tepedeki Koca Mezar mevkisine Akine köylüleri için inşa edilecek konutların temel kazıları ile yol yapımına başlarken, Ormancak ve Sarıağaç köylerinin taşınacağı yeni yerlerde şantiyeler kuruluyor.

Bu çalışmalar kapsamında Akine köylüleri için 130, Ormancık köylüleri için 138 ve Sarıağaç köylüleri için 55 konut olmak üzere toplam 323 konutluk temel kazısı yapılacak. Evler arasından geçecek yollar yapılacak.

3 ayda tamamlanacak kazılar devam ederken diğer taraftan da inşaata başlanacak. Proje kapsamında 75 metrekare temel üzerine tripleks ev inşa edilecek. Evlerin yanına da 750 metrekare bahçe için yer verilecek ve çevre düzenlemeleri yapılacak.

Ormancık köylüleri için Pınarlar bölgesine konut yapılırken, Sarıağaç köylüleri için de köyün kuzeyine yeni köy kuruluyor.

EVLERİN TESLİMİ

Toplam 323 yeni konuta yerleşmeye hak kazanan köylüler, konutlarını inşaatın bitimiyle hemen teslim alacak ve sözleşme imzalayacak. Sözleşmeye göre belirli bir süre ödeme yapılmazken, ödemeler uygun fiyat ve uzun vadelere yayılarak köylülere kolaylık sağlanacak.

MEZARLIK SORUNU

Oluşturulacak yeni köy için yapılan projede, bazı evlerin Akine köylüleri tarafından oluşturulan yeni mezarlığın bir bölümüne yapılacağı görülüyor. Daha önce arazinin tamamına yeni konut yapılması gündeme gelmişti. Ancak proje uygulamasında mezarlığın sadece bir bölümüne girildiği gözlendi.tkpa34tratk013tkpa34tratk014

Yapılan Yorumlar:2 Adet

 1. M.RAİF ŞİMŞEK Yorumu:

  Köylülerim adına sevindim .Yalnız daha önce yapılan evlerdeki eksiklerin olmaması ve hataların yapılmayacağını ümit ederim. Mutlaka her haneye ekip geçimini sağlaması için en az SEKİZ dönüm arazi verilmelidir. Bu yönde sayın KAYMAKAMIMIZA büyük sorumluluk düşüyor. Bu görevi de başarılı bir şekilde yapılacağından eminim.

 2. ALİ TAŞ Yorumu:

  BU EVLER DİREK ÜSTÜNEYDİ NE OLDU DA BÖYLE OLDU KÖYLÜLER BU EVLERİ KULLANAMZA BİR İKİNCİSİ ORMANCIK KÖYÜNE MEZARLIK DİYE AYRILAN YERE KONUT YAPIMI BAŞLAYACAKMIŞ BU NE ALAKA ORDA İNSAN YAŞAMADIGI GİBİ HAYVAN FALAN YAŞAMAZ O DERENİN İÇİNDE BUNU HİÇ BİR YETKİLİ GÖRMÜYORMU BAŞBAKANIM BUNU DUYARSA ORAYA PROJE YAPAN ADAMLARI KESİNLİKLE UYARACAGINI İNANIYORUM
  İNŞALLAH HABERİ OLURDA O DEREYE YAPLACAK OLAN İNSANLARI KURTARIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM BAŞBAKANIM ORAYA MÜSADE ETMEYECEGİNE İNANIYORUM BUKADAR İNSANLARA DEGER VEREN BİR BAŞBAKANIM ORAYA KONUT YAPIMINA MÜSADE ETMEZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM SAYGILARIMLA

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
 • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
 • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin