GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Hedef 1000 ünite kan bağışı

25 Mayıs 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

tkszblrhm001Kızılay Mersin Kan Bağışı Merkezi ve Anamur Şubesi, 1000 ünite kan bağışı alma hedefiyle ”Kan Bağışı Festivali” düzenlenecek.
Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, belediyede düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye nüfusunun sadece yüzde birinin kan verdiğini belirterek, ”Çok düşük olan bu oranı yükseltmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızı, bu amaçla 31 Mayıs’ta şehir merkezinde düzenlenecek kampanyaya katılarak kan vermeye davet ediyoruz. Hedefimiz bin ünite kan bağışı almak” dedi.
Kızılay Anamur Şubesi Başkanı Sadık Akçoru da 1968 yılında kurulan şubenin halen Bankalar caddesinde faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, ?Gıda yardımları ve öğrencilere burs desteği sağlıyoruz. Kızılay, çok yönlü bir yardım kuruluşu olmasına rağmen ofisimizi sadece ihtiyaçlı vatandaşlarımızın ziyaret etmesi bizi üzüyor. Hem maddi hem de manevi olarak sizleri yanımızda görmek ve daha güçlü olmak istiyoruz? diye konuştu.
Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Yıldız Karacaoğlu da kanın kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan bir tedavi aracı olduğunu vurgulayarak, ”Paramızın bir kısmını zor günler için bankaya yatırdığımız gibi bir gün ihtiyaç duyacağımızı düşünerek kan bağışında bulunmalıyız” diye konuştu.
Vücut ağırlığı 50 kilogramın üstünde, 18-65 yaşları arasındaki sağlıklı her bireyin kan verebileceğini anlatan Karacaoğlu, ”Kadınlar dört ayda bir, erkekler de 3 ayda bir kan verebilir. Alınan 450 ml kan, vücuttaki kanın 13′te biri oranındadır ve bağışçıda sağlık sorununa yol açmaz. Vatandaşlarımızı bekletmemek için Anamur’da aynı andı 30 kişiden kan bağışı alacağız” şeklinde konuştu.
Karacaoğlu, daha sonra kan verme işlemi hakkında bilgi vererek soruları yanıtladı.
Toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Kızılay Mersin Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Saltuk Buğra Özcanlı, Anamur Şube Başkanı Sadık Akçoru, kurum amirleri ve muhtarlar katıldı.tkszblrhm005tkszblrhm003tkszblrhm002tkszblrhm004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler