GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

İlaç gibi pekmez

25 Mayıs 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

tkszblrhm032Anamur?da andız pekmezi üretimi yapan Hüseyin Şimşek, üretimi zahmetli olan bu pekmezin birçok faydası bulunduğunu söyledi.
Abanoz yaylası ve civarında sonbahar aylarında olgunlaşan andız kozalaklarını toplayıp bu kozalaklardan pekmez ürettiğini ifade eden Şimşek, üretim aşamasını şöyle anlattı:
?Topladığımız kozalaklarını kabuklarını ayırıyoruz ve kırıyoruz. Kazana koyarak ağızlarına kadar su ile doldurup bir iki gün su içinde beklettikten sonra suyu süzüp kaynatıyoruz. Kolay gibi gözüküyor ancak, hangi aşamada kaynamayı bitireceğimiz çok önemli. Kaliteli bir pekmez için en dikkat edilmesi gerekin şey kazanı doğru zamanda ateşten almaktır.?
Kaliteli bir andız pekmezinin koyu renkli ancak şeffaf bir görüntüsü olması gerektiğini belirten Şimşek, ?Yapımı çok zahmetli olan andız pekmezi bazı rahatsızlıklara iyi gelmesi için kullanılmasının yanında sofrada tüketilebilir? diye konuştu.
Şimşek andız pekmizinin kan yapıcı olduğunu, bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı ve ciğerlere iyi gelmesi için kullanıldığını sözlerine ekledi.tkszblrhm034tkszblrhm031tkszblrhm033tkszblrhm027tkszblrhm028tkszblrhm029tkszblrhm030

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar