GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Derneklere DERBİS kolaylığı

29 Mart 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Mersin Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü, Anamur?da faaliyette bulunan derneklere yönelik eğitim semineri düzenledi.
Müdürlük şefleri Mehmet Türkmen ve Halime Özcan ile görevli Ebubekir Karahan, Kaymakamlık toplantı salonundaki seminerde, ocak ayı sonunda yürürlüğe giren yeni dernekler yönetmeliğine göre düzenlenen Dernekler Bilgi Sistemi?ni (DERBİS) internet ortamında uygulamalı olarak anlattılar.
Şef Mehmet Türkmen, dernek işlemlerinin hızlı, etkin, ekonomik ve kolay bir şekilde yapılabilmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı?nın bir dizi çalışma yaptığını belirterek, Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasından sonra, güvenli elektronik imza kullanılmak suretiyle, derneklerin kurulması dahil, tüm dernek işlemlerinin DERBİS üzerinden yapılması için alt yapı oluşturulduğunu söyledi.
Derneklerle ilgili tüm belgelerin  ?Dijital Arşiv ve Doküman Yönetim Sistemi? ne kaydedildiğini ve farklı noktalardan veriye erişim imkanı sağlandığını ifade eden Türkmen, ?DERBİS,  dernek yöneticilerinin İl Dernekler Müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan, beyanname ve bildirimlerini internet üzerinden verebilmelerine imkan sağlıyor. Fiziksel olarak verilen beyanname ve bildirimler,in elektronik ortamda verilmesi sağlanmış, ayrıca kağıt ortamında verilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır? dedi.
Dernek yöneticilerinin İl Dernekler Müdürlüklerine gitmeden, birçok işlemeni DERBİS aracılığıyla yapabileceğini belirten Türkmen, sistemin yararları ile ilgili şunları söyledi:
?Kırtasiyecilik önemli ölçüde azaltılmıştır. Dernek işlemlerinin hızlı, ektin ve kolay şekilde yapılması sağlanmış ve maliyetleri düşürülmüştür. Derneklerin ve kamunun posta ve kırtasiye giderleri azaltılmıştır. İşlemler kolaylaştırılmış ve derneklerin motivasyonları arttırılmıştır. Çevrenin ve doğanın korunması sağlanmıştır. Zaman tasarrufu yapılmasına imkan tanınmıştır?
Yetkililer, toplantıya katılan dernek yöneticilerine DERBİS?i uygulamalı olarak anlatırken, toplantının sonunda sisteme girişte kullanılacak şifreler dağıtıldı.pqk0xf5-t66015pqk0xf5-t66016

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar