GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anadolu Öğretmen Lisesi’nden 165. yıl etkinliği

18 Mart 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Şehit İbrahim Armut Anadolu Öğretmen Lisesi,  öğretmen liselerinin kuruluşunun 165. yıldönümü dolayısıyla program düzenledi.
Okul Müdürü Hacı Yakup Arslan, belediyedeki programda yaptığı konuşmada,  16 Mart 1948 yılında öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan öğretmen okullarının zamanla değişik isimlerle varlığını sürdürdüğünü belirterek, ” 1989 yılından bu yana da Anadolu Öğretmen liseleri olarak varlığını sürdürmektedir. Öğretmen liselerinin tarih içerisinde kendisine ait bir kültürü olmuştur” dedi.
Öğretmenlik mesleğinin herkesin yapabileceği bir meslek olmadığını vurgulayan Arslan, şunları söyledi:
“Öğretmenlik gönül mesleği, sevgi mesleği, özveri mesleğidir. Öğretmenler, günümüzdeki değişime, gelişmelere ve yenilikleri ayak uyduran kültürlü ve öncü insanlardır. Öğretmenlik bir aşk işidir. Öğretmenlik bir sanattır. Çünkü öğretmenin yaptığı her iş bir sanatçı becerisi gerektirir. Öğrencilerle iletişim kurmak, öğrencilerin anladığı dilden konuşmak, çocukları sevmek bir sanattır.”
Türk tarihine bakıldığında büyük devlet adamlarının büyük alimlerin elinde yetiştiğine dikkat çeten Arslan, şöyle devam etti:
” Alparslan’ı yetiştiren Sarı Hoca ve Küpeli Hafız, Melikşah’ı yetiştiren Nizamül Mülk, Osman Gazi’yi yetiştiren Şeyh Edebali, çağ kapatıp çağ açan Fatih’i yetiştiren Ak Şemseddin ve Molla Gürani, ‘hocaların bindiği atların ayaklarından sıçrayan çamur bizim şereftir’ diyen Yavuz’u yetiştiren Zembilli Ali ve Cemali Efendi, Anadolu’yu karış karış gezerek halkı aydınlatan Yunus Emre, Moğol zulmünü yok eden Mevlana, milletine güzel ilmi sözlerle ders veren Nasreddin Hoca ve Mustafa Kemal’i yetiştiren Mustafa hep öğretmendiler.”
Öğretmen liselerinin bu misyon ve vizyonla eğitim öğretimini sürdürdüğüne dikkat çeken Arslan, öğrencilerine şöyle seslendi:
“Bu okullarda okuyan öğrenciler mutlaka başarılı olmaları gerekmektedir. Başarısızlık gibi bir lüksümüz yoktur. Anadolu Öğretmen Lisesi olarak hedefimiz eğitimde en yüksek kalitenin yakalanması ve buna bağlı olarak verimliliğin artmasıdır. Bu hedefin gerçekleşmesi için eğitimde mükemmelliği yakalamak zorundayız. Okulumuzun fiziki mekanları ve eğitim donanımları bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için yeterli düzeye ulaşmıştır. Eğitim teknolojisinin tüm imkanları öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.”
Arslan, konuşmasının sonunda programı hazırlayan öğretmen arkadaşları ve öğrenciler ile destekleri için velilere teşekkür etti.
Müzik Öğretmeni Elif Ayhan ve öğrencilerden oluşan korunun sunduğu müzik dinletisi , öğrencilerin şiirleri ve skeçler ile devam eden program, ?Öğretmenime Mektup?  adlı mektup yazma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
Programı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Şube Müdürü Recep Çıkıt, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda davetli izledi.pqf5-012pqf5-013pqf5-014pqf5-015pqf5-016pqf5-017pqf5-018pqf5-019

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!