GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Hükümet Uygur Türkleri için hareket geçmelidir

11 Temmuz 2009

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

haber-isTürkiye Haber İş Sendikası Anamur Temsilciliği üyeleri, Doğu Türkistan?daki Uygur Türklerine yönelik saldırıları kınadılar.
Türkiye Haber İş Sendikası Anamur-Bozyazı-Aydıncık İşyeri Temsilcisi M.Yusuf Kahvecioğulları, Türk Telekom Anamur Şubesi önünde yaptıkları basın açıklamasında , Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özel Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de soydaşlarımızın maruz kaldığı saldırı ve katliamların Türk Milletini derin bir kedere ve endişeye sevk ettiğini söyledi.
Kahvecioğulları, bölgeden gelen ilk haberlere göre, olaylarda 150 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının sekiz yüzü aştığını ifade ederek, ?Bazı açıklamalar hayatını kaybeden soydaşlarımızın sayısının 2 bini geçtiği yönünde. Uygur Türklerinin insanlık dramının Türk milleti için çok hassas bir konu olduğunun bilincindeyiz. Türk milletinin bölgeye olan duyarlılığını hatırlatmakta fayda görüyorum? dedi.
Uygur Türklerinin Çin’in toprak bütünlüğü içinde temel hak ve özgürlüklerden yararlanacakları şartların ve ortamın hazırlanması ve maruz kaldıkları şiddet ve baskıların biran önce bitmesini beklediklerini belirten Kahvecioğulları, şunları söyledi:
”Bu olayların ve saldırıların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bölgeye yaptığı ziyaretin hemen sonrasında meydana gelmesi düşündürücü ve esef vericidir. Türk hükümeti Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yönelik saldırıların derhal durdurulması için vakit geçirmeksizin kararlı bir tutum sergilemeli, Çin hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmalı ve bunun ısrarlı takipçisi olmalıdır.?
Kahvecioğulları, uluslararası camianın da insanlık ve hukuk dışı şiddet uygulamasına sessiz kalmaması gerektiğini ifade ederek, ?Hükümet, uluslararası camianın bu konuda harekete geçmesi için de gereken adımları bir an önce atmalıdır. Bizler Türk Telekom Personelleri olarak hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah?tan rahmet diliyoruz? şeklinde konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..