Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Toroslar yeşeriyor

16 Kasım 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

58dknf4008Anamur Orman İşletme Müdürlüğü, 2012 ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 260 bin tüplü sedir fidanı dikip 160 milyon sedir tohumunu toprakla buluşturacak.
Orman İşletme Müdürü Erdal Çetinkaya, Akdeniz Postası’na üretim sahalarını gezdiği sırada yaptığı açıklamada, Abanoz İşletme Şefliği’ne ait 419 hektar alanda süren ağaçlandırma çalışmalarında, Abanoz ve Kesmece’de kozalaklardan üretilen yaklaşık 160 milyon sedir tohumu ile Gülpınar Fidanlığı’nda üretilen 260 bin fidanın toprakla buluştuğunu söyledi.
Çetinkaya, arazi yapısı ve toprak durumuna göre bazı yerlere tohum serpildiğini, bazı yerlerde de köylülerin dikim yaptığını ifade ederek, “Kar yağışı başlamadan yüksek kesimlerdeki ağaçlandırma çalışmalarını bitireceğiz” dedi.
Son 7 yılda bölgede yapılan çalışmalarla sedir fidanı dikilen ve sedir tohumu serpilen alanın 10 bin hektara ulaştığını vurgulayan Çetinkaya, şunları söyledi:
“Sedir fidanları birkaç yıl içinde büyümeye geçince rehabilitasyon çalışmalarına başlıyoruz. Üretim sahalarını koruyor ve bakımlarını yapıyoruz. Amacımız sadece sedir yetiştirmek değil, sağlıklı sedir yetiştirmek. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerini mağdur etmeden sedir ormanlarını genişletmeyi sürdüreceğiz.”
Çetinkaya, sedir ormanı oluşturma çalışmasının yanı sıra çeşitli çalışmalar da yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“İşletme Müdürlüğümüzün sorumluluk sahasında toplam 800 hektar alanda rehabilitasyon yapıyoruz. 4 bin 285 hektarda gençlik ve kültür bakımı, 1397 hektarda da sıklık bakımı yapıyoruz. Ayrıcı bu yıl 105 ton kızılçam tohumunu da toprakla buluşturacağız.”
Bu yıl, Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP) kapsamında da çeşitli türlerin dikimini yapacaklarını anlatan Çetinkaya, “Belirlediğimiz alanlara toplam 150 bin adet fıstık çamı, yalancı akasya, biberiye, harnup, servi, badem ve ceviz dikiyoruz” şeklinde konuştu.
Çetinkaya’ya Ağaçlandırma Şefi Hamit Alıcıkuş da eşlik etti.58dknf400758dknf400658dknf400558dknf4004

Yapılan Yorumlar:1 Adet

  1. Ali Oktan Yorumu:

    Bozkırların Yeşermesi için, Emeği geçenleri kutluyor, kolaylıklar diliyorum. Bu konuyu Gündeme taşıdığından doluya haber personelini de kutluyorum.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar