GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Gaziler Günü’nde tören düzenlendi

20 Eylül 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

rlliglysmg34007Anamur’da Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Cumhuriyet meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in mesajı okundu.
Hv. Üsteğmen Burak Kırbay, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, ”Üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için yurdun her köşesinden koşarak gelip birbirine kenetlenen ve hayatlarını ortaya koydukları mücadelelerden ‘gazilik’ ünvanı alarak çıkan kahramanlarımızı bir kez daha şükran ve minnetle anıyoruz” dedi.
Gazilerin canlarını aziz ulusa adadığını ifade eden Kırbay, ?Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız? diye konuştu.
?Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir? diyen Kırbay, konuşmasını, Atatürk?ün 19 Eylül 1921?de TBMM?de gazilik ünvanı aldığında söylediği şu sözleri aktararak sürdürdü:
?Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.?
Kırbay, konuşmasının sonunda Atatürk ve silah arkadaşları, şehitler ve ebediyete intikal eden gazileri rahmetle andı, yaşayan gazilere de minnet ve şükran duygularını dile getirdi.
Törenin ardından Kaymakam Cengiz Cantürk, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş ve Garnizon Komutanı Binbaşı Sefa Bakırcıoğlu ile diğer yetkililer, gazilerle sohbet edip sıkıntılarını dinledi.rlliglysmg34005

rlliglysmg34006rlliglysmg34008

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar