GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Dragon suyu tünele çevrildi

09 Ağustos 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

KKTC İçme Suyu Projesi kapsamında Anamur’da yapımı süren Alaköprü Barajı inşaatında derivasyon tüneli açıldı.
”Türkiye’den KKTC’ye Akdeniz’e Döşenecek Askıdaki Boru Hattı ile Su İletimi Projesi” çerçevesinde inşaatı süren Alaköprü Barajı’nda dolgu işlemine başlamak amacıyla Dragon Çayı’nın suyu, 560 metre uzunluğundaki tünele aktarıldı.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Özkaldı, kuru ortamda çalışma için akarsu yatağını değiştirme anlamına gelen derivasyon işlemi ile Alaköprü Barajı’nın gövdesinde çalışma imkanı bulunacağını söyledi.
Özkaldı, böylelikle suyun 5,75 metre çapında, 560 metre uzunluğunda ve saniyede 280 metreküp su taşıma kapasitesine sahip tünele derive edileceğini kaydetti.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, projenin bir su temini projesi olmasının yanında Türkiye’nin prestij projesi olduğunu söyledi.
Güzeloğlu, ”Alaköprü Barajı’ndan Anamur Ovası ve çevredeki köylere de su verilerek, 3 bin 293 hektar tarım alanı sulanabilecek. Proje bu yönüyle Anamur’un ve buna bağlı olarak Mersin’in gelişimine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.
Türkiye’nin bu proje ve benzeri yatırımlarla 2023′te dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına girme hedefine hızla ilerlediğini belirten Güzeloğlu, ”Hepimizi gururlandıran bu projede emeği olan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililer ile işçilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu’nun verdiği işaretle iş makineleri Dragon Çayı’nın suyunu tünele aktardı.
ÇAY BEYAZA BOYANDI VATANDAŞ ŞAŞIRDI
560 metrelik tünelin çıkışında suyun üzerindeki beyaz strafor parçaları dikkati çekti. Tünel inşaatı sırasında kullanıldığı tahmin edilen beyaz strafor parçalarının suyu edata beyaza boyadı.
Bu arada Alaköprü civarında bulunan piknik yerlerinde bulunan vatandaşlar suyun bulanması ve üzerinin de beyaz strafor parçalarıyla kaplı olmasını şaşkınlıkla izlediler.rlsiyx55008
rlsiyx55010rlsiyx55011rlsiyx55009rlsiyx55017rlsiyx55014rlsiyx55015

rlsiyx55016

Yapılan Yorumlar:1 Adet

  1. Abdullah aydın Yorumu:

    Dünyada su sıkıntısı her gün bir kat daha artarken,Evciler Köyünden Anıtlı köyüne kadar binlerce dekar arazi sulanamazken su gidiyor biz bakıyoruz…

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar