GÜNDEM-YAŞAM, SAĞLIK Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

e-reçete dönemi başlıyor

29 Haziran 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

rlycvgyg0011SGK, 1 Temmuz itibarıyla tüm Türkiye’de e-reçete uygulamasına geçiyor. Yeni sistemle reçeteler kağıt yerine bilgisayardan MEDULA sağlık sistemine yazılacak ve ilaçlar eczanede kimlikle alınacak.
Sistemde yapılan değişikliği anlatan Mersin Eczacılar Odası Anamur Temsilciliği Yönetim Kurul Üyesi Eczacı Koray Heybeli, Akdeniz Postası?na yaptığı açıklamada, altyapısı tamamlanan çalışmaya göre, doktorların MEDULA sisteminden kendine ait hekim şifresiyle hastanın ilaçlarını e-reçete sistemine gireceğini belirterek, eczacıların da kendi şifresiyle sisteme girip TC kimlik numarası ile hastanın ilaçlarını doktorun yazdığı şekilde vereceğini bildirdi.
Kamu ve özel hastaneler ile aile hekimliği kanalıyla işleyecek sistemde karışıklığa neden olacağı düşünülerek etken madde yazılması uygulamasının kaldırıldığını ifade eden Heybeli, şunları söyledi: ?Sistem ilk yapıldığında ilacın isminin yerine etken maddenin ismi sisteme yazılacak ve eczacı da o etken maddeyi içeren ilaçlardan en ucuzunu seçerek hastaya verecekti. Ancak yapılan görüşmeler sonucunda bu uygulamanın hayata geçirilmesinde zorluklar yaşanacağı düşünülerek değişiklik yapıldı. Şu anki reçete sisteminde olduğu gibi doktor hangi ilacı vermek istiyorsa o ilacın ismini sisteme girecek ve eczacı da o ilacı hastaya verecek. İlaçların bulunamaması durumunda ise eczacılar, eskisi gibi muadil ilaç verme hakkına sahip olacak? dedi.
Heybeli, ?Yeni sistem ile hastalara ait tüm reçeteler kayıt altında olacak. Sahte reçete yazılabilme ihtimali sıfıra inecek. Zamandan da tasarruf sağlanacak? şeklinde konuşarak e-reçete sisteminin faydalarına dikkat çekti.
Uygulamada bazı zorluklar da yaşanabileceğini belirten Heybeli, yeni sisteme göre doktorun ilacı yanlış yazması durumunda eczacıların sistem üzerinden düzeltme yapamayacağını belirterek, hastanın tekrar doktorla görüşmesi gerekeceğini, bunun da hastalar açısından yorucu olabileceğini kaydetti.
YENİ ECZANE AÇILMASINA SINIRLAMA
17 Mayıs 2012?de yasalaşan ve 31 Mayıs?ta yürürlüğe giren 6197 sayılı kanuna göre yeni eczane açmaya bazı sınırlamalar getirildiğini anlatan Heybeli, ?Yeni düzenleme ile nüfusun eczane sayısına oranı dikkate alınarak yeni eczane açılmasına izin verilecek. İlçelerde 3 bin 500 kişiye bir eczane düşecek şekilde düzenleme yapıldı. Eczane açmak isteyen eczacıya 1 yıl başka bir eczanede yardımcı eczacı olarak çalışma zorunluluğu getirildi. İlaç Takip Sistemi (İTS) ile eczane kayıt defterleri ortadan kaldırıldı. Eczacılık fakültesi mezunlarının kazanılmış hakları da korundu? şeklinde konuştu.rlycvgyg002

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar