GÜNDEM-YAŞAM, SAĞLIK Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

‘Gerçek bal kristalize olur’

29 Haziran 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

rlycvgyg004Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çalıkoğlu, gerçek balın kristalize olacağını belirterek, bu nedenle vatandaşların kristalize olan balı tercih etmesi gerektiğini bildirdi.
Çalıkoğlu, dışarıdan arıya glikoz, şeker ve buna benzer gıdalar verildiğinde balın hakiki olmayacağını söyledi.
Kristalize olan bala halk arasında ”şekerlenir” denildiğini ifade eden Çalıkoğlu, ”Bal, çiçek balı ve salgı balı olmak üzere ikiye ayrılır. Çiçek balının içinde polen olduğundan dolayı kristallenir. Polenlerin özelliğine göre bal bir gün ile bir yıl arasından mutlaka kristalize olur. Balın kristalize olması aynı zamanda binlerce yıl bozulmadan kalabilmesi için kendisini korumaya alma işlemidir. Yani doğal bir olaydır. Özelliğinden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmez” dedi.
Salgı balların kristalize olmadığını, alındıkları gibi uzun yıllar berraklığını koruduğunu belirten Çalıkoğlu, ”Gerçek bal kristalize olur. Bu nedenle vatandaşlar kristalize olan balı tercih etmeli” diye konuştu.
Avrupa’da kristalize olan balın tüketildiğine işaret eden Çalıkoğlu, ”Balı kristalize olmuş şekliyle tüketmek daha iyi. Donmuş bal 42-45 dereceler arasında 8-10 saat su dolu bir kapta ısıtılarak çözülür. Tüketicimiz balı güvendiği yerlerden almalı” diye konuştu.
Bir kişi ayda en az bir kilo bal tüketmeli
Çalıkoğlu, Türkiye’nin kovan sayısı bakımından dünyanın ikinci büyük ülkesi olmasına karşın kişi başına bal tüketiminin aylık ortalama 300 gram olduğunu söyledi.
Bunun kişi başına 1-1,5 kilogram bal tüketilen Avrupa’ya göre oldukça düşük olduğunu vurgulayan Çalıkoğlu, ”Biz genelde hasta olunca ya da biri tavsiye edince bal yeriz. Oysa bir kişi ayda en az bir kilo bal tüketmelidir. Bal karaciğeri yormadan kana karışı-yor. Dinç ve genç kalmanın en büyük ilacıdır” dedi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar