Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Ormanda biyolojik mücadele

14 Nisan 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Orman İşletme Müdürlüğü?nün biyolojik mücadelede çalışmaları kapsamında bu yıl 8 bin ?terminatör böcek? üreteceği bildirildi.
Orman İşletme Müdürü Erdal Çetinkaya, www.haberanamur.net?e yaptığı açıklamada müdürlük binası yanındaki laboratuvarda Calasoma Sycophanta üretimi yapıldığını söyledi.
Çetinkaya, Çamkese böceğini yiyerek yok eden ve halk arasında ?terminatör? diye anılan faydalı böcekten bu yıl 8 bin adet üreteceklerini belirterek, ?Şu ana kadar 4 bin 500 adet üretim yapıldı. Önümüzdeki günlerde de kalan kısım üretilecek? dedi.
Araziden yakaladıkları ”Calosoma” böceklerinin yumurtalarını alıp larvalarını ürettiklerini belirten Çetinkaya, ?Bir süre Çamkese böceği ile terminatörleri besliyoruz. Belli bir iriliğe ulaşan böcekleri, çam kese böceğinin yoğun olduğu yerlerde toprağa gömüyoruz. Daha sonra bu böcekler topraktan çıkarak Çamkese böceğinin bulunduğu keselere saldırarak mücadeleye başlıyorlar? diye konuştu.
Çetinkaya, üretilen terminatör böceklerin, Anamur?un yanı sıra ihtiyaç duyulması halinde Gülnar ve Bozyazı Orman İşletme müdürlüklerine de gönderdiklerini kaydetti.
Anamur?daki 6 işletme şefliğinde adacık oluşturma yöntemiyle biyolojik mücadelenin sürdüğünü de ifade eden Çetinkaya, etrafı suyla çevrili içinde Çamkese böceğinin bulunduğu toplam 42 adacık oluşturduklarını sözlerine ekledi.
bocek001bocek002bocek003bocek004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar