GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Asgari geçim sınırı yükseldi

20 Şubat 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

mrtxyk5lk001Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırının yüzde 2.33 oranında artarak 3 bin 299 lira olduğunu bildirdi.
Ateş, yaptığı yazılı açıklamada, Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı 2012 ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarının açıklandığını belirterek, ?Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı Ocak ayında yüzde 1,75 oranında artarak bin 635,33 TL oldu. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı ise yüzde 2.33 oranında arttı ve 3 bin 299,40 Lira olarak belirlendi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 2,0 oranında arttı ve bin 257 Lira 60 Kuruş oldu? dedi.  
Bir memurun ortalama maaşının yüzde 74,48′ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığını ifade eden Ateş, şunları kaydetti:
?Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık,eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2012 maaşından geriye yalnızca 440,26 TL kaldı.  Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezi’nin araştırması, memur maaşlarının 9 yılda yüzde 30 eridiğini ortaya koydu. Memur maaşlarına yapılan artışlar gerçek enflasyonu karşılamıyor. Bu nedenle maaşlar 9 yılda üçte bir oranında azaldı.?
2002 yılından bu yana enflasyon yüzde 133 .89 oranında artarken vatandaşların tüketmek zorunda olduğu ürünlerin fiyatının yüzde 164.64 oranında arttığını belirten Ateş, ?Bu rakamlar memurların hangi şartlarda hizmet üretmeye çalıştığını ortaya koymaktadır. 9 yılda maaşlarının üçte birini kaybeden kamu çalışanları 2012 yılı için henüz zam almamışlardır. Memurlarımız aylık 440 lirayla geçinmek zorunda kalmaktadırlar. Yetkililerin bu gerçeği görerek, toplu sözleşme kanununu taleplerimiz doğrultusunda bir an önce çıkarmaları ve bu zulme bir son vermeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar