GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Alaköprü Barajı için TBMM?de yasa çıktı

06 Ocak 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

phgfekl010TBMM Genel Kurulunda, KKTC’nin su ihtiyacının karşılanmasına ilişkin çerçeve anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı kabul edildi.
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, tasarı ile ilgili söz aldı. KKTC’ye su sağlanmasının çok insani olduğunu belirten Atıcı, ”Orada yaşayan soydaşlarımıza su sağlanmasına karşı olmamız düşünülemez. Ancak su sağlarken kendi vatandaşlarımızın da mağdur edilmesine izin vermeyiz” dedi.
Düşük istimlak bedeli üzerinden anlaşmayan köylülerin de cezalandırıldığını ileri süren Atıcı, ”İstimlak edilen yerlere gerçek bedellerini ödeyin. Bu orman köylerinde yaşayan insanlara hala bir yaşam alanı göstermediniz. Dünyanın en güzel muzu ve çileği burada yetişir. Bu insanlarımız hiçbir yardım almadan bir sulama kanalı yapmışlar. Yeni yaşam alanlarında böyle bir imkanı sağlamadınız. Suyu paralı kullanmaya mahkum ettiniz. Bu sulama kanalının ücretsiz olarak yapılması gerekiyor” diye konuştu.
Eleştirileri yanıtlayan Orman ve İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’den gönderilecek suyun tamamıyla KKTC’de kullanılacağını bildirerek, ”Başka bir ülkeye herhangi bir şekilde su iletilmesi ya da satılması kesinlikle söz konusu değil” dedi.
Baraj inşaat alanında ve havzasında kalan yerlerde kamulaştırma yapıldığını ve bugüne kadar 25 milyon 56 bin TL’lik ödeme yapıldığını belirten Eroğlu, vatandaşın mağdur edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.
Genel Kurulda, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’ maddelerinin görüşülmesinin ardından yapılan oylamada kabul edilerek yasalaştı.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Aziz Saydam: Hayırlı olsun, inşallah partimizi en iyi şekilde temsil edip...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın