EĞİTİM Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

?Asker okuldan da çekilsin?

26 Aralık 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

phnmk4ekl010Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Mersin İl Başkanı Atilla Olçum, okulların vesayetin değil, bilimsel çalışmanın, özgür düşüncenin ve sivil reflekslerin yerleri olması gerektiğini belirterek, Milli Güvenlik derslerine komutanların değil, branş öğretmenlerinin girmesi gerektiğini bildirdi.
Olçum, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM?deki Tabur Komutanlığının görev süresinin sona erdiğini ve milli iradenin askeri otorite tarafından kontrol altında tutulması ayıbının ortadan kalktığını belirterek, şunları kaydetti:
?Askerin gölgesi TBMM’den kalkmıştır; fakat okullarda hala devam etmektedir. Eğitimin üzerindeki vesayetçi anlayış, zihniyet ve uygulamalarıyla hala yerinde duruyor. Eğitimde komutanlar kışlada talim yapar gibi komut eşliğinde sınıflara girip çıkmaya devam etmektedir. Eğitim pedagojik formasyon gerektiren bir meslektir. Rahat-hazırol-dikkat! komutları sınıflardan yükselirken eğitimin sivil olduğundan bahsedebilir miyiz? Komutanlar, okullarda değil, asıl görev yerleri olan kışla ve cephede işlerini yapmalıdır. Ataması yapılmayan tarih öğretmenleri boşta gezerken, içerik olarak en iyi tarihçilerin verebileceği dersin komutanlar tarafından doldurulması ayrı bir tartışma konusudur. Okullarımız vesayetin değil, bilimsel çalışmanın, özgür düşüncenin ve sivil reflekslerin yerleri olmalıdır.?
Milli Güvenlik derslerinin komutanlar eşliğinde kışla düzeni içinde yapıldığını öne süren Olçum, şöyle devam etti:
?Eğitim ortamlarının demokratikleşmesi, eğitim programlarının vesayeti meşrulaştıran öğretilerden arındırılması konusunda geniş toplum kesimlerinin ortak talebini Eğitim-Bir-Sen olarak dile getirdik ve talebimiz yerine gelinceye kadar da dile getirmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda okullarda varlığını hala muhafaza eden askeri ritüellerin ortadan kaldırılarak, okullarda vesayetin izleri silinmelidir.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli danışma kurulu olan Milli Eğitim Şurası’nın sonuncusu olan 18. Milli Eğitim Şurası’nda alınan, ‘milli güvenlik derslerinin branş öğretmenleri tarafından verilmesi’ kararının, bakanlık tarafından bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor, Milli Eğitim Bakanı’nı göreve davet ediyoruz.?

Yapılan Yorumlar:2 Adet

 1. Aycan Yoloğlu Yorumu:

  Destekleriniz için teşekkür ediyoruz.Bu konuda yapılacak düzenlemeleri bekliyoruz.

 2. KEMAL ŞİMŞEK Yorumu:

  Değerli arkadaşım atilla bey insanlarla birebir olan görüşmelerden ve onlarla olan yakın diyaloğun sonucunda daima başarıların senle olacağından hiç şüphen olmasın.okullarda askerlerin vereceği milli güvenlik derslerine tarih öğretmanlerinin girmesini hep arzuluyoruz.bu konu üzerinde duracağından eminim başarıların senle olması dileği ile sevgi ile hoşçakal….

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
 • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
 • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin