Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Eğitim-Sen?den tutuklamalara tepki

04 Aralık 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

haber0032Eğitim-Sen Anamur temsilcisi Mustafa Bakır yaptığı basın açıklamasıyla sendika üyelerinin tutuklanmasına tepki gösterdi.
 ?SUSTURULMAK İSTENEN EMEK ve DEMOKRASİ MÜCADELEMİZDİR? diye başlayan açıklama şöyle;
Hiç şakası yok Emekçileri kötü günler bekliyor. AKP diktatörlüğe adım adım ilerliyor. Kendisi gibi düşünmeyen, politikalarına uygun hareket etmeyen, muhalif olan herkesi hedef alıyor. Seçilmişler, üniversite öğretim görevlileri, gazeteciler, siyasi parti temsilcileri, demokratik kitle örgütü temsilcileri, parasız eğitim isteyen öğrenciler, AKP’li olmayan belediyeler, kısacası tüm muhalif kesimler AKP’nin hedef tahtasında. Yargı AKP. nin sopası gibi çalışıyor. Adalet değil korku dağıtıyor.
    Bunun doğruluğunu görmek için sadece bir günlük gözaltı bilançosuna bakmak bile yeterli. Son günlerde neredeyse her gün onlarca muhalif insan gözaltına alınmakta, mahkemelerde birkaç saat içinde hepsi tutuklanmaktadır. Binlerce insan ceza evlerine doldurulurken, ceza evlerinden her gün bir cenaze çıkıyor.
    Seçilmişler, Üniversite öğretim görevlileri, gazeteciler, siyasi parti temsilcileri, demokratik kitle örgütü temsilcilerinden sonra, İzmir belediyesi çalışanları da tutuklandı. AKP?li olmayan herkes saldırı altında.
    “Sıra ne zaman bana gelecek” korkusuyla kuşatılmak isteniyoruz. Evlerimiz, telefonlarımız, kurumlarımız, bürolarımız, siyasi parti binalarımız, sendikalarımız ve hatta özel yaşamlarımız gözetim altında. Bu gidişat durdurulamazsa sıra herkese gelecek.
    Altını çizerek söylüyoruz, gidişat faşizmdir. Suskun, tek tip toplum yaratmak hedeflenmektedir. Toplumun örgütlü kesimleri topyekûn bir saldırı ve baskı dalgasıyla karşı karşıyadır.  Zamana yayılarak gerçekleştirilen faşist yönelim giderek kurumsallaşıyor. Baskılar bir program çerçevesinde ve belli bir merkezden yürütülüyor. 
    Siyasi iktidar, başta Ortadoğu olmak üzere küresel sermeyenin çıkarlarını da gözeterek devleti AKP’lileştiriyor. Toplumsal yapıyı muhafazakar, Neo liberal ideoloji doğrultusunda yeniden dizayn etmek istiyor. Muhalif kesimlere devlet terörü uyguluyor. Kadrolaşmasını tamamlayan AKP, hukuk ilkelerini pervasızca ayaklar altına alıyor.
    AKP için en büyük engellerden biri de KESK? in emek ve demokrasi mücadelesidir, kararlı ve ilkeli duruşumuzdur. KESK kurulduğu günden bu yana emek düşmanı iktidarların hedefi olmuştur. Çünkü KESK emekçilerin hak ve çıkarlarını savunur. KESK, toplumsal-siyasal sorunların çözümünde barışı savunur. KESK ırkçı, faşist yaklaşımları reddeder; toplumun etnik kimlik, kültür ve inanç farkı gözetmeksizin bir arada yaşama iradesini savunur. İşte KESK? e yönelik rahatsızlığın kaynağı, tam da bu ilkelerimizdir. Bu nedenle, sürgünlere, soruşturmalara, yargılamalara, faili meçhullere, göz altılara ve tutuklamalara maruz kaldık, kalıyoruz.
    28 Mayıs 2009 tarihinden bu yana Konfederasyonumuza yönelik saldırılarda, Genel Başkanımız, Eski Genel Sekreterimiz, eski Kadın Sekreterimiz, Sendikamız EĞİTİM SEN eski ve yeni Kadın Sekreterleri, Genel Meclisimizin üç üyesi ve çoğunluğu Sendikalarımızın İzmir Şube Yöneticisi toplam 30 üzerinde arkadaşımız gözaltına alınarak tutuklandılar. Sendikal faaliyetlerimiz, demokratik eylem ve etkinliklerimiz soruşturma ve yargılama konusu yapıldı. Arkadaşlarımız altı ay tutuklu kaldıktan sonra ilk duruşmada tahliye oldular.     Yargılamanın tutuksuz olarak devam ettiği dava dosyasının içeriğine bakıldığında başta hukuk kesimleri olmak üzere hemen herkes arkadaşlarımızın beraatlarını bekliyordu. Ancak adeta yargılamaya “gizli bir el” müdahale etti ve karar duruşmasından kısa süre önce duruşma heyetinden iki hâkim değiştirildi.
    28 Kasım tarihinde yapılan karar duruşmasında baştan beri mahkeme heyetinde yer alan ve heyet başkanı olan yargıç tüm arkadaşlarımızın beraatlarını isterken, dosyayı ne kadar okudukları bile belli olmayan, siyasi iktidarın yargıdaki kadroları oldukları izlenimini veren iki hakim 25 arkadaşımızın 6′şar yıl 3′er ay cezalandırılmasına karar verdi! Ortaya çıkan tablo, AKP’nin HSYK’nın yapısı ile ilgili yaptığı düzenlemeden sonra yargıda da kurumsallaşmasını tamamladığını göstermektedir.
    Bu karar yargıya ve adalete olan güveni açıkça zedelemiştir. Karar hukuki değil siyasaldır.  Ceza konusu olan sendikal hak ve özgürlüklerdir. Yargılanan sendikal faaliyetlerimizdir. Yargılanan KESK’ tir, bizleriz.
    KESK? in sürdürdüğü emek ve demokrasi mücadelesini sekteye uğratmayı hedefleyen bu faşizan tutum amacına ulaşmayacaktır. Grev hakkımızı engelleyen, toplu sözleşmeyi kuşa çevirip göstermelik hale getiren 4688 sayılı yasada yapılacak değişikliklere karşı mücadeleyi yükselttiğimiz bir dönemde verilen bu ceza tesadüf değildir. Bizler, bu topraklarda gerçek bir demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin de ağır olduğunu biliyoruz. KESK, haklı ve meşru mücadele çizgisinden taviz vermeyecek, geri adım atmayacaktır. Arkadaşlarımıza her koşulda sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. KESK’li olmak bir onurdur, onuru çiğnetmeyeceğiz. Ya onlar ülkeyi cehenneme çevirecek, ya da bizler geleceğimize sahip çıkarak eşit, özgür, demokratik, barış içinde bir ülkeyi kuracağız. Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz?
Eğitim-Sen Anamur temsilciliği merkezinde yapılan basın açıklamasına sendika yöneticileri, CHP ilçe baikanı ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda sendika üyesi katılarak destek verdi.haber0024 

 
haber0012

Yapılan Yorumlar:6 Adet

 1. Temsilci Yorumu:

  Türkiye genelindeki KCK.Operasyonundan dolayı tutuklanan yöneticilerinizi ve PKK tarafından kaçırılan ve sonra serbest bırakılan öğretmenlerden niye bahsetmiyorsunuz öezellikle İzmirdeki KESK üyesi tutuklamalardan bahsediliyor yoksa CHP üzerinden olayı Yasallaştırmayamı çalışılıyor.Bu açıklamanın yorumunu Özellikle eğitim-sen’in dümen suyuna kapılmış Anamur CHP örgütüne bırakıyorum.

 2. SANANE Yorumu:

  yasal olmayan işlere batan bulaşan kesk hakkında yrum yapılmaz ki

 3. Işık Toprak Yorumu:

  İsim vermeden yargısız infaz yapan beyler, ne kadar tükürseniz de Eğitim Sen’e bulaştıramazsınız. Üzerinize sıvaşır.
  Bu ülkede herkes Ergenekon ve KCK operasyonlarının muhalefeti eritme operasyonu olduğunu bilir.
  Kesk kamu emekçilerinin çıkarlarını aramak dışında hangi yasal olmayan işlere batmış.
  Kamu emekçilerinin yanı sıra insanlığın genel çıkarlarının savunuc olan KESK elbet bu badireyi de atlatacaktır.
  CHP üyelerinin etkinliğe gelmesinin KESK’in çalışmalarını yasallaştırması diye duruma bakanlar, geniş kitlelelri ile iktidarı ürküten KESK yok edilirse yarın sıranız geldiğinde size çanak yalayıcılık kalacaktır ancak.

 4. Temsilci Yorumu:

  Sayın yorumcu biraz bilgilen diye yazdım.KCK operasyonlarını sahiplendiğinizi biliyorumda fakat Ergenekon operasyonlarına sahiplendiğinizi bilmiyordum.Sözkonusu Kesk adına.Siz ormana bakmıyorsunuz ağaça bakıyorsunuz herhalde 1979′da İranda Humeyni islam devrimi Yaparken Marksitleride kullanarak devrimi yaptılar.Sonrasını büyüklerine sor.Türkiyede de aynı yolda olduğunuzu düşünüyorum. Anadolu da sık kullanılan sözcük “çanak tutmaktır.” çanak yalayıcılık size yakışan bir şey olduğunu düşünüyorum.

 5. Işık Toprak Yorumu:

  Bay 16:42
  Aynaya bakarsanız “çanak yalayıcılık” deyiminin tam anlamını bulacaksınız mutlaka.
  Kendinizi bu kadar güzel tanımladığınız için tebrik ederim…

 6. Temsilci Yorumu:

  Sayın Toprak, bu şekilde seviyesizce saldırmakla meşhur olamazsınız. ben sizin gibi çoooooooooook Entellektüeler gördüm. İtibarda etmem.Unutma! dost bildiğin aynalar zamanla yalan söyler.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Hayırlı olsun, inşallah partimizi en iyi şekilde temsil edip...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
 • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
 • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
 • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın