ÇEVRE-DOĞA Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur?un turizm kozu: Caretta Carettalar

11 Kasım 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

phadr4013Türkiye’nin önemli caretta caretta üreme alanlarından Anamur?da, bu yıl bin 25 yuvadan yaklaşık 63 bin yavrunun denize ulaştığı bildirildi.
Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği Şefi Adil Şen, Türkiye’nin taraf olduğu Bern (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması) Sözleşmesi kapsamında deniz kaplumbağalarının koruma altına alındığını, Dünya Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre de Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türlerinin ”nesli tehlikede” statüsünde olduğunu hatırlattı.
Şen, Ören Antik Kenti ile Pullu Orman Kampı arasında kalan 12 kilometrelik bu yıl bin 25 yuva tespit ettiklerini belirterek, ”Bu yıl tahmini olarak 63 bin yavrunun denize ulaştığını söyleyebiliriz” dedi.
Anaç caretta carettaların ışık almayan, kumu ince ve gürültü olmayan yerleri daha çok tercih ettiğini ifade eden Şen, şöyle konuştu:
”Plaj turizminin yoğun olduğu İskele bölgesinde yuva sayısı 15 iken etrafı sazlıklarla çevrili Mamure Kalesi kumsalında ise 257 yuva vardı. Bu rakamlar caretta carettaların sağlıklı üreyebilmesi için hepimize görevler düştüğünü göstermektedir. Olumsuz etkenleri ortadan kaldırarak veya en aza indirerek üreme aşamasına katkı sağlamalıyız.”
İLÇE TANITIMINA ETKİSİ
Belediye Başkanı Mehmet Türe de, caretta carettaların deniz turizmi için önemli bir avantaj yarattığını belirterek, ”Çünkü bu hayvanların varlığı, turistler açısından deniz su-yunun temiz olması anlamına geliyor” dedi.
Bu hayvanların korunması ve gelecek nesillere bozulmamış bir doğal yaşam bırakma konusunda ellerinden gelen katkıyı sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Türe, şunları kaydetti:
”Anamur, turizm açısından çok önemli bir potansiyele sahip. Çünkü Türkiye’nin Akdeniz’e olan en uç kıyısına da sahip olan ilçemiz, çok temiz bir denize ve tarihi bir dokuya sahip. Buraya gelen insanlar, tarihi yapıların arasından denize ulaşabiliyor. Bir anlamda turistler, Anamur’da tarihi bir yolculuk yapıp, Akdeniz’in masmavi sularında caretta carettalarla serinleme fırsatı buluyorlar. Bundan sonraki süreçte de ilçemizin tanıtımında caretta carettalara daha fazla yer vermek istiyoruz. Çünkü bu bizim turizm için elimiz-deki en önemli kozlarımızdan birisi.”
Türe, ayrıca 2013 Akdeniz Oyunları’nın logosunda da caretta carettalara yer verilme-sinden dolayı sevinçli olduklarını, bu sayede Mersin’in caretta carettalarla özdeşleştiğini sözlerine ekledi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • vatandaş: Sayın Başkan, günü birlik ziyaretlerde yerli halk oranı fazla...
  • vatandaş: Yaşar Akçelik plaj elden gidiyor, hayvanlar bahane mi sizinki ? Bu...
  • Şeref Koz: Özgün ve Gürcü Ailelerini kutluyorum, gençlere mutluluklar...
  • Şeref Koz: CHP’ kiler çok iyi çalıştı.Aday ve ekibi çok güzeldi. Halkta...
  • Abdullah Aydın: “Emek en yüce değerdir…̶ 1;emeğe saygı...
  • Esmanur: Hocam servis bence çok iyi
  • Barbaros Daruga: Gazoz tarihi ile ilgili çalışmalar yapmaktayım.Anamu...
  • vatandaş: Sayın MERÇED sorumluları, sayın Anamur kamu kurum yetkilileri başta...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Demir Ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
  • vatandaş: Yerel seçimlerde yıllarca görev almış hizmetler üretmiş olan Sayın...